به گزارش صنعت ماشین،

 مهدی اسلام پناه درباره جدیدترین وضعیت اجرای استانداردهای 85 گانه، اظهار کرد: در مصوبه شورای عالی استاندارد مقرر شد رئیس سازمان ملی استاندارد و وزارت صمت تقویم اجرای استانداردها را تهیه کنند و در این تقویم اشاره شده که بازه‌های زمانی طراحی شود که در این راستا برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است.

به گفته وی گروه‌های زیادی از خودروها شامل این موضوع می‌شوند که تعدادی از آن‌ها در حال حاضر استانداردهای 85گانه را پاس می‌کنند و برخی هم در حال برنامه ریزی با همکاری وزارت صمت هستند تا برای اجرای کامل آن‌ها اقدام کنند.

اسلام پناه با بیان اینکه مصوبه مربوط به زمان‌بندی اجرای استانداردهای 85 گانه دارای چهار بند بوده، تصریح کرد: تلاش ما این است که خودروهایی که در شرف اجرای کامل استانداردها هستند، تا پایان سال به این هدف برسند. البته خودروهای کار، سواری، سنگین و غیره دسته‌بندی‌های متفاوت دارند و برای اجرای استانداردهای 85 گانه برای آن‌ها به صورت جداگانه با همکاری وزیر صمت برنامه‌ریزی شده است.

گفتنی است؛ اسفند سال 1395 سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش تعداد استانداردهای خودرویی از 55 به 85 مورد خبر داد و مقرر شد که تا دی ماه سال 1397، تعداد استانداردهای اجباری خودروهای سواری به 85 مورد افزایش یابد. اما فروردین 1400 شریعتی، رئیس وقت سازمان ملی استاندارد، از تعلیق 9 مورد استانداردهای 85 گانه به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها خبر داد. تاکنون تولید خودروهای پراید، تیبا، ساینا، پژو 405 glx و slx و سمند به دلیل ناتوانی در رعایت استانداردهای 85 گانه و همچنین نبود امکان ارتقای کیفیت آن‌ها متوقف شده‌اند.

اوایل امسال با جدول ارائه شده از سوی دفتر صنایع خودرو وزارت صمت، زمانبندی اجرای استاندارهای 85گانه به تفکیک گروه‌های خودرویی اعلام شده که طبق آن، استانداردهای جدید برای گروه خودروهای سواری (گروه خودرویی M1) تعریف شده و نهایت زمان اجرایی شدن آن‌ها تیر ماه 1402 در نظر گرفته شده بود؛ بنابراین خودروهای سواری باید تا پایان تیر ماه، تمام موارد استانداردهای 85گانه را پاس می‌کردند. اما حالا به نظر می‌رسد این مهلت تا پایان سال تمدید شده است. چرا که پیش‌تر هم معاون نظارت بر اجرای سازمان ملی استاندارد گفته بود بر اساس توافق بین وزیر صمت و رئیس سازمان ملی استاندارد، قرار شده تا پایان سال هر خودرویی که توانست استانداردهای 85 گانه را بگذراند تاییدیه استاندارد دریافت کند و شماره‌گذاری شود.

اما نکته قابل تامل این است که خرداد ماه امسال قیمت محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو مشمول تغییرات قیمتی شد و علت آن هم افزوده شدن استانداردهای اجباری و اختیاری از تیر ماه عنوان شد.

source

توسط