دادگاه تجدید نظر رقابت انگلستان درخواست سونی برای رد این شکایت و دادخواست را رد کرده که در آن ادعا می‌شود این شرکت مصرف‌کنندگان را فریب داده است.

دادگاه تخصصی رقابت انگلستان حکم داده است که یک دعوی دسته جمعی علیه سونی که متهم به گران‌فروشی تا ۵ میلیارد پوند (۶.۲۷ میلیارد دلار) به مشتریان فروشگاه پلی استیشن است، می‌تواند به دادگاه برود.

این دادخواست در آگوست ۲۰۲۲ توسط الکس نیل، فعال حقوق مصرف‌کننده، به نمایندگی از ۸.۹ میلیون مشتری پلی استیشن ارائه شد.در این دادخواست ادعا شده است که سونی با دریافت هزینه‌های بیش از حد در فروشگاه پلی استیشن، از موقعیت غالب خود در بازار سوء استفاده می‌کند.

شرکت ژاپنی سونی از انحصار تقریبی خود در فروش بازی‌های دیجیتال و محتوای اضافی برای کنسول‌های پلی استیشن استفاده می‌کند تا شرایط و ضوابط سختگیرانه‌ای را بر توسعه‌دهندگان و ناشران بازی اعمال کند.

طبق این دادخواست، این شرایط به شرکت امکان می‌دهد تا قیمت محتوای دیجیتال را دیکته کند و در هر خرید ۳۰ درصد کمیسیون دریافت کند که منجر به قیمت‌های گزاف و ناعادلانه برای مصرف‌کنندگان می‌شود که با هزینه‌های ارائه این خدمات توسط سونی به مشتریان خود متناسب نیست.

سونی به دنبال رد کردن این دادخواست بود و ادعا می‌کرد که این پرونده از ابتدا تا انتها نقص دارد، اما روز سه‌شنبه دادگاه تجدید نظر رقابت انگلستان به نیل، نماینده شاکیان، مجوز داد که با ادعای علیه شرکت ژاپنی به دادگاه برود.

نیل گفت:

این اولین گام برای اطمینان از بازگشت پول مصرف‌کنندگان در نتیجه نقض قانون توسط سونی است. سال‌هاست که سونی با سوء استفاده از وفاداری گیمرهای پلی استیشن، هزینه‌های گزافی از آن‌ها دریافت می‌کند. این مهم است که دادگاه رقابت تشخیص داد که سونی باید با دستور محاکمه، اقدامات خود را توضیح دهد. با این کار، ما به دنبال پایان دادن به رفتار غیرقانونی و اطمینان از جبران خسارت مشتریان هستیم.

این دعوی شامل هر کسی می شود که بین ۱۹ آگوست سال ۲۰۱۶ تا ۱۹ آگوست سال ۲۰۲۲ در انگلستان زندگی کرده و از طریق فروشگاه پلی استیشن بازی یا بسته‌های‌الحاقی خریده است، مگر اینکه آنها تصمیم به انصراف از آن بگیرند.

اگر این اقدام موفقیت آمیز باشد، برآورد شده است که هر عضو کلاس بین ۶۷ پوند تا ۵۶۲ پوند خسارت به علاوه بهره دریافت کند. این پرونده که ممکن است چندین سال طول بکشد تا به نتیجه برسد، توسط یک حامی مالی دعوی شخص ثالث و از طریق توافقنامه‌های هزینه مشروط با مشاوران حقوقی تامین مالی می‌شود.

source

توسط funkhabari