به گزارش صنعت ماشین،

 لوسید، خودروساز لوکس آمریکایی، در نمایشگاه لس‌آنجلس از دومین مدل خود رونمایی کرد. شاسی‌بلند گرویتی (Gravity) که رقیبی برای تسلا مدل X و شاسی‌بلندهای الکتریکی بنز و ب‌ام‌و است، سال آینده به بازار خواهد آمد و لوسید می‌گوید آن را با قیمتی ارزان‌تر از اولین مدلش به بازار عرضه خواهد کرد.

لوسید شرکتی نوپا در ایالت کالیفرنیا است که سرمایه‌گذار اصلی‌اش دولت عربستان سعودی است. این شرکت محصولاتش را در کارخانه‌هایی در ایالت آریزونا و در شهر جده در عربستان تولید می‌کند.

اولین مدل لوسید به نام ایر (Air) پارسال به بازار آمد و در رقابتی با داوری صد روزنامه‌نگار خودرو از ۳۲ کشور جهان به عنوان بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ انتخاب شد. سری اول این ماشین با قیمت ۱۷۰ هزار دلار فروخته شد و به همین دلیل مشتری زیادی نداشت. لوسید حالا قیمت مدل ایر را کاهش داده و اعلام کرده مدل شاسی‌بلندش را هم با قیمتی کمتر از ۸۰ هزار دلار خواهد فروخت.

ظاهر شاسی‌بلند گرویتی با الهام از مدل ایر طراحی شده است. شیشه جلو تا روی سقف کشیده شده و شیشه عقب هم تا بالای ردیف سوم صندلی‌ها امتداد دارد. ماشین هفت نفره است و علاوه بر جای بار در عقب، یک صندوق بزرگ هم در جلو دارد. با خواباندن صندلی‌های عقب در کف ماشین ۳۱۷۱ لیتر جا برای گذاشتن بار باز می‌شود.

گرویتی یک نمایشگر ۳۴ اینچی روبروی راننده دارد که اکثر اطلاعات از طریق آن به راننده نمایش داده می‌شود. نمایشگر دیگری هم روی داشبورد است که راننده می‌تواند با آن بخش‌های مختلف ماشین را کنترل کند. لوسید می‌گوید بزرگ‌تر شدن نمایشگرها ممکن است باعث گیج‌شدن و اذیت راننده شود و برای همین امکانی به راننده داده تا نمایشگرها خاموش شود و فقط اطلاعات ضروری در حد چند عدد به راننده نمایش داده شود.

گرویتی دو موتور الکتریکی دارد که در مجموع بیش از ۸۰۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. ماشین با هر بار شارژ می‌تواند تا ۴۴۰ مایل (۷۰۸ کیلومتر) حرکت کند. شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت گرویتی کمتر از ۳.۵ ثانیه است.

لوسید در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ هزار و ۴۵۷ ماشین فروخت و ۶۳۱ میلیون دلار ضرر کرد. این شرکت در ابتدای سال پیش‌بینی کرده بود که امسال ده هزار دستگاه ماشین بفروشد، اما دو ماه پیش اعلام کرد که فروش سال ۲۰۲۳ حدود هشت هزار دستگاه خواهد بود. لوسید برای جلب خریدار بیشتر نمونه‌ای ارزان‌تر از مدل ایر به بازار عرضه کرده که قیمتش ۷۶ هزار و ۴۰۰ دلار است.

source

توسط