جو بایدن می‌گوید اگر مطمئن بود که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نامزد نمی‌شود، او هم بار دیگر در این رقابت حضور نمی‌یافت.

آگهی

رئيس جمهوری آمریکا با اشاره به این که دموکراسی آمریکا در سال ۲۰۲۴ در خطر است، تاکید کرد که دونالد ترامپ قصد تخریب نهادهای دموکراتیک ایالات متحده را دارد. او که این صحبت‌ها را در بوستون و در جمع حامیان مالی او و حزب دموکرات به زبان می‌آورد همچنین اضافه کرد که نباید اجازه داد دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده پیروز شود. 

بایدن با اشاره به سخنرانی‌های دونالد ترامپ اشاره کرد که در صورت پیروزی رئيس جمهوری پیشین خطر انتقام‌گیری توسط او وجود خواهد اشت. او همچنین در ادامه افزود: «ما باید این کار را انجام دهیم؛ نه به خاطر من بلکه برای جلوگیری از پیروزی ترامپ. اگر ترامپ در انتخابات شرکت نمی‌کرد، مطمئن نبودم که من هم نامزد می‌شدم. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که او برنده شود.» 

اظهارات رئيس جمهوری آمریکا در حالی بیان شد که دونالد ترامپ در گفتگو با شبکه فاکس نیوز، بایدن را «ویرانگر دموکراسی آمریکایی» نامید. ترامپ در این گفتگو و در پاسخ به این که در صورت پیروزی در انتخابات قول می‌دهد که علیه هیچ‌کس انتقام‌گیری و سوء استفاده نکند گفت: «من دیکتاتور نخواهم بود به جز روز اول.»

او همچنین در ادامه افزود: «من می‌خواهم مرزها را ببندم و پس از آن دیگر دیکتاتور نخواهم بود.» 

کمپین انتخاباتی آقای بایدن بالافاصله به این اظهارات ترامپ واکنش نشان داد و ایمیلی برای طرفدارانش با این عنوان ارسال کرد: «دونالد ترامپ: دیکتاتور روز اول» 

هشدارهای آقای بایدن به طور فزاینده‌ای بخشی‌ از تلاش‌های جدایی‌ناپذیر او از کمک‌کنندگان مالی به او و حزب دموکرات است و هر بار این موضوع را پررنگ می‌کند که اگر ترامپ دوباره پیروز شود دموکراسی آمریکا در خطر خواهد بود و به همین دلیل او حتما باید شکست بخورد. 

در ادامه البته آقای بایدن در پاسخ به خبرنگاران قدری متفاوت صحبت کرد و از کسانی که از او پرسیدند در صورت عدم حضور ترامپ در انتخابات حضور خواهد داشت یا خیر گفت: «من چنین انتظاری دارم، اما ببینید؛ او نامزد می‌شود و من هم باید نامزد شوم.»

او همچنین در پاسخ به سوال دیگری که از او پرسیده شد اگر ترامپ از حضور در انتخابات کناره‌گیری کند بایدن هم چنین خواهد کرد یا خیر، گفت: «نه، الان نه.»

در همین حال آقای ترامپ هم به صورت مداوم تلاش دارد رقیب قدیمی خود را تهدید کند. او آخر هفته گذشته در یک سخنرانی اعلام کرد که راه‌اندازی چهار کیفرخواست جنایی علیه او نشان می‌دهد که جو بایدن در حال سوء استفاده سیستم قضایی فدرال است تا بتواند به رقیب سیاسی خود ضربه بزند. ترامپ همچنین وعده داده در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، بایدن را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در مقابل جو بایدن در سخنرانی خود ترامپ را تنها بازنده تاریخ در آمریکا دانست که نتایج انتخابات را نپذیرفته است. او همچنین در ادامه اضافه کرد: «در حالی‌که در روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ حامیان ترامپ به ساختمان کنگره یورش بردند تا از تایید نتایج انتخابات جلوگیری کنن، ترامپ در سالن نهارخوری در نزدیکی دفتر بیضی شکل خود در کاخ سفید نشست و نظاره‌گر این اتفاقات بود.»

source

توسط