به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، هفته گذشته در گزارشی به انتشار آمار پیامک‌های مردمی درباره چند برنامه تلویزیونی پرداخته شد؛ در این گزارش برنامه‌های «پاورقی»، «مکث»، «دی بی سی»، «دفتر خونه» و «نوسان» و سریال «سرزمین مادری» عناوینی بودند که بیشترین میزان پیام‌ها را به خود اختصاص دادند به‌طوری‌که کلیدواژه برنامه‌های شبکه دو همچون «پاورقی» (25 درصد)، «نوسان» (25 درصد) و «دی بی سی» (9 درصد) تکرار داشتند. 

همچنین 16 آذرماه در مطلب دیگری به برنامه‌های پرمخاطب سیما از نظر مخاطبان پرداخته شد. در این گزارش برنامه «نوسان» و «پاورقی» مجددا جزو برنامه‌های پربیننده بودند و این‌بار 23 درصد از پیام‌های مردمی به این دو برنامه اختصاص دارد؛ از آنجا که «نوسان» علاوه بر اینکه ویژه‌برنامه‌ای اختصاصی برای اتفاقات غزه است و البته زمان زیادی از پخش آن نمی‌گذرد در ادامه به مرور برخی از ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

برنامه «نوسان» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی قاسم عوض‌بیگی و اجرای محمد طادی کاری از گروه اجتماعی، اقتصادی شبکه دو سیماست که از شنبه 20 آبان هرشب بعد از خبر 20:30 به‌صورت زنده روی آنتن می‌رود. 

این برنامه با مدت زمان تقریبا 20 دقیقه‌ای با ضرب‌آهنگ تندی، تلاش می‌کند در همین چند دقیقه نگاهی جامع نسبت به رویدادها و اتفاقات روز جهان نسبت به غزه داشته باشد. 

پخش ویدیو، مرور شبکه‌های پیام‌رسان بین‌المللی، نشریات و اخبار جهانی، اقدامات و نظرات چهره‌های بین‌المللی و مردم دنیا درخصوص حمایت از مردم غزه و … از جمله بخش‌های این برنامه است. «نوسان» را می‌توان به‌عنوان یک مجموعه تصویری و خبری قلمداد کرد که اخبار مهم، جذاب و غیرتکراری محور مقاومت و جنایات اسرائیل را در یک بسته‌ خبری تصویری و شبانه ارائه می‌کند. 

شروع برنامه با پخش تلاوت قرآن کریم، «هشتگ غزه»، «چهره محبوب و منفور»، «اسمش را بخاطر بسپار»، «غزه بدون مرز» و ارتباط تلفنی با ایرانیان ساکن سایر کشورها از جمله بخش‌های قابل توجه این برنامه است.
 
اجرا در برنامه «نوسان» از چند جهت دارای اهمیت است. محمد طادی در این برنامه کاری سخت و حساس دارد. زنده بودن برنامه جدا از جذابیت و در لحظه بودن، دشواری‌هایی را هم برای میزبان برنامه به‌همراه می‌آورد؛ علی‌الخصوص وقتی برنامه میهمان حضوری ندارد و مجوری‌محور است. 

بنابراین مجری در 20 دقیقه نقش پررنگی در ارائه و هدایت بیننده دارد. مورد بعدی سبکی است که در این برنامه می‌بینیم. طادی (مجری برنامه) از ابتدا تا انتها به‌شکل ایستاده و کاملا در تعامل با مخاطب راجع به ویدیوها و موضوعات صحبت می‌کند، در صحنه حرکت می‌کند، دوربین‌های پر تعداد، توضیحات تکمیلی برای هر ویدئو، لحن و ادبیات او که به‌شکلی روان با بیننده ارتباط می‌گیرد و … . 

در مجموع شاید بتوان گفت اجرا در «نوسان» کمی از چهارچوب‌های متداول در برنامه‌هایی با این فرم و محتوا فاصله گرفته و همین نکته به نظر می‌رسد نقطه مثبتی را برای این برنامه تلویزیونی ایجاد کرده باشد.

همان‌طور که گفته شد برنامه‌ای مانند «نوسان» با ضرب‌آهنگی بالا، پرداختن به ابعاد کمتر دیده شده اتفاقات غزه، نمایش حمایت‌ها در اقصی نقاط جهان، حمایت سیاستمداران و… با زمان کوتاه خود شیوه‌ای نو را در این زمینه ارائه کرده تا جایی که درصد بالایی از پیامک‌های مردمی صدا و سیما را به دست آورده است. 

این برنامه نوپا فقط با 28 قسمت که از پخش آن گذشته در کنار برنامه‌های با سابقه شبکه دو همچون «پاورقی» قرار دارد؛ در این شرایط می‌توان انتظار داشت «نوسان» حتی در آینده و با محوریت‌های دیگر نیز به کار خود ادامه دهد.

انتهای پیام/

source

توسط