«شما برای اثرگذاری در این جهان نیازی به پا ندارید»؛ این شعاری بوده که زایون کلارک آن را سرلوحه زندگی خود قرار داده است.

این ورزشکار آمریکایی از بدو تولد خود به طور مستمر بر مشکلات غلبه کرده، از هر چالشی که بر سر راه او قرار گرفته عبور کرده و افتخارآفرینی‌های زیادی داشته است.

این جوان ۲۶ ساله، مبتلا به یک عارضه نادر به نام «سندرم کودال رگرسیون» یا «فقدان خاجی» بوده که باعث شده او بدون پا به دنیا بیاید.

با وجود موانع فیزیکی آشکاری که بر سر راه زایون قرار دارند، او موفق به ثبت ۳ رکورد جهانی گینس و پیروزی در مسابقات هنر‌های رزمی ترکیبی (MMA) شده و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از او الهام گرفته‌اند.

کلارک در مصاحبه‌ای گفته است:

من فقط دوست دارم که از لحظاتم استفاده کنم. بسیاری از مردم در شرایطی هستند که باید هر روز در زمان مشخصی کار کنند. وقتی چیزی را پیدا کردید که واقعاً شما را خوشحال می‌کند، دیگر هیچ محدودیت و چیز غیرممکنی وجود نخواهد داشت.

دوران کودکی و نوجوانی کلارک

کلارک در سال‌های ابتدایی زندگی خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کرده است.

او که در بدو تولد توسط مادر بیولوژیکی خود به فرزندخواندگی سپرده شده، می‌گوید که سال‌ها در پرورشگاه‌ از آزار روحی و جسمی رنج برده است. این دوران کودکی سخت، در نهایت باعث شد که کلارک افکار خودکشی را تجربه کند.

کلارک در سن ۱۶ سالگی خانواده‌ای دوست‌داشتنی پیدا کرد که به او امکاناتی برای ساختن زندگی‌اش دادند.

اما کلارک کسی نیست که به گذشته بپردازد و در مصاحبه خود با CNN، این ورزشکار تمایلی به صرف وقت برای یادآوری سختی‌های گذشته‌اش نداشت؛ در عوض می‌خواست در مورد اینکه چگونه توانسته اوضاع خود را تغییر دهد، صحبت کند.

به گفته کلارک، او از طریق ورزش، به ویژه کشتی، شروع به کنار آمدن با زندگی کرد.

کشتی به او نظم و انضباط را آموخت، دایره اجتماعی‌اش را گسترش داده و باعث افزایش عزت نفس او شد؛ چراکه یاد گرفته بود چگونه با دو دست حرکت کند. کلارک از استفاده از پا‌های مصنوعی امتناع کرد؛ زیرا با آن‌ها احساس ناراحتی می‌کرد.

همچنین، کشتی الهام‌بخش کلارک برای ورزش کردن و ایجاد تحولاتی اساسی در بدن او شد. پس از سال‌ها تمرین، کلارک به یک کشتی‌گیر ماهر تبدیل شد و مرتباً با دیگر کشتی‌گیران کاملاً سالم رو به رو می‌شد و آن‌ها را شکست می‌داد.

در سال آخر دبیرستان، کلارک مسابقات را با ۳۳ برد و ۱۵ باخت به پایان رساند و نتوانست در مسابقات قهرمانی کشتی ایالتی دبیرستان اوهایو شرکت کند.

او سپس به رقابت در سطح دانشگاهی پرداخت و هر سال بهتر و قوی‌تر شد. هنگامی که او حریف خود را روی تشک کشتی فرود می‌آورد، تعداد کمی می‌توانستند راهی برای آزاد کردن خود پیدا کنند.

کلارک گفته است:

یک ضرب المثل وجود دارد که می‌گوید وقتی کشتی گرفتی، هر چیز دیگری در زندگی آسان می‌شود و من از صمیم قلب به آن اعتقاد دارم.

کشتی، ورزشی مناسب برای همه افراد است. هر کسی می‌تواند مسابقه دهد و موفق شود؛ اما نیاز به تمرین‌های سختی داشته و زمان زیادی می‌برد. اما اگر می‌توانید که آرامش را در آن بیابید و از حضور در یک ورزش رزمی لذت ببرید، دیگر هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت.

رویا‌ی شرکت در بازی‌های المپیک

واقعاً هیچ محدودیتی برای کلارک وجود نداشت و او تنها به موفقیت در عرصه کشتی قانع نبود.

کلارک، برای تجربه چالش‌های جدید، شروع به ورزش در عرصه‌های دیگری مانند مسابقات با ویلچر و بدنسازی کرد.

کلارک بدون ترس از بالا بردن سطح انتظارات، زندگی خود را وقف نمایندگی از کشورش برای شرکت در مسابقات کشتی المپیک و مسابقات ویلچر پارالمپیک کرده است.

او امیدوار است که در سال آینده به بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۴ به میزبانی پاریس برسد و یک برنامه تمرینی اختصاصی و طاقت‌فرسا را دنبال می‌کند تا این رویا را به واقعیت تبدیل کند.

در کنار جاه‌طلبی‌های کلارک برای شرکت در مسابقات المپیک و پارالمپیک، او وارد دنیای MMA حرفه‌ای نیز شده است. به طرزی باورنکردنی، او در اولین مبارزه خود در سال ۲۰۲۲ با شکست دادن یک ورزشکار کاملاً سالم پیروز شد. این شاهکاری بود که نام کلارک را بر سر زبان‌ها انداخت و اشتیاق او را برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر افزایش داد.

کلارک ۳ رکورد جهانی را به ثبت رسانده است: سریع‌ترین مرد با دو دست، بیشترین جامپ باکس با دست (۸۳ سانتی‌متر) و بیشترین شنای الماسی در ۳ دقیقه (۲۴۸ تا).

قرار است که کلارک در سال آینده یکی از رکورد‌های خود را بشکند و سریع‌تر از ۴.۷۸ ثانیه‌ای که برای پیمودن ۲۰ متر با دستان خود ثبت کرده بود، حرکت کند.

چه کسی نمی‌خواهد که استاندارد‌ها و انتظارات را دائماً بالا ببرد؟ من از قبل سطح توقع از خودم را بالا برده‌ام. چرا آن را کمی بالاتر نبرم؟

کلارک گفته که به دلیل مصدومیت دست خود در اوایل سال ۲۰۲۳ باید کمی استراحت کند.

اگر اکنون با کلارک صحبت کنید، مردی را می‌بینید که سرشار از اعتماد به نفس بوده و مایل به یادگیری است.

او استعداد فیزیکی و موسیقایی خود را نشان داده و امسال برای ثبت نام و رسیدن به مرحله نیمه‌نهایی مسابقه آمریکاز گات تَلِنت (America’s Got Talent)، پیانو، گیتار و درام نواخته است.

کلارک در جواب به این سؤال که چه چیزی باعث شده که او تا این حد در زندگی‌اش تلاش کند، گفته است:

هیچ چیز من را خوشحال‌تر از زدن مشت به صورت کسی، شکست دادن یک نفر در مسابقه یا بلند کردن و انداختن رقیب روی تشک کشتی و ساعت‌ها تمرین با درام برای ساخت موسیقی یا نواختن پیانو یا گیتار نمی‌کند.

در ۵ یا ۶ سال پیش همه این کار‌ها را انجام می‌دادم؛ اما پولی از آن در نمی‌آوردم. با این حال همچنان این کارها را ادامه می‌دادم؛ زیرا باعث خوشحالی من بودند.

پیدا کردن مربی

کلارک تصمیم گرفته که در دوره بزرگسالی‌اش خود را با افراد خوب احاطه کند و یکی از این افراد، کریگ لوینسون است.

این دو در پشت صحنه شوی الن دی‌جنرس با هم آشنا شدند و از آن زمان با هم به دور دنیا سفر کرده‌اند.

آن‌ها بلافاصله از یکدیگر خوششان آمد و وجه مشترکشان علاقه به تناسب اندام و جاه‌طلبی‌هایشان برای تبدیل جهان به مکانی بهتر بوده است.

لوینسون، اکنون مدیر کلارک بوده و شاهد رشد دوستش هم به عنوان یک ورزشکار و هم به عنوان یک مرد است. او در مصاحبه‌ای درباره کلارک گفته است:

کلارک کودک درون فعالی دارد. دوست دارد بخندد، بازی‌های ویدیویی انجام دهد و با اطرافیانش شوخی کند. او خارج از قاب دوربین یک انسان معمولی بوده و دوست دارد زندگی بسیار ساده‌ای داشته باشد.

در سال‌های اول زندگی کلارک، اعتماد کردن به مردم کار سختی برای او بوده است. پیوند ما از این دوستی ناشی شد. او واقعاً می‌توانست که به من اعتماد کند و بداند که من نیت خوبی دارم و به او کمک خواهم کرد. ما با هم در کار‌ها موفق می‌شویم و شکست می‌خوریم.

کلارک اکنون تصمیم گرفته که به دیگران الهام بخشد و به همین دلیل، در سخنرانی‌هایش درس‌هایی را که در طول زندگی خود آموخته را به اشتراک می‌گذارد.

سخنرانی‌های عمومی او، راهی برای ایجاد انگیزه در افراد است.

کلارک در این باره گفته است:

من همیشه دوست دارم در سخنرانی‌هایم بگویم که شما برای اثرگذاری در این جهان نیازی به پا ندارید.

این یک جمله استعاری است؛ زیرا به نظر من هر کسی توانایی تأثیرگذاری روی جهان را دارد.

آیا برای به وجود آمدن فرصت منتظر می‌مانید یا آن را خواهید ساخت؟ زمانی که این کار را انجام دادید، آن موقع است که شروع به اثرگذاری می‌کنید. هر کسی می‌تواند این کار را در هر جایی انجام دهد.

source

توسط