شرکت اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) برای پایان دادن به شکایت تبعیض جنسیتی در سال ۲۰۲۱ مبلغ ۵۴ میلیون دلار را پرداخت خواهد کرد.

طبق گزارش اخیر Wall Street Journal، اکتیویژن بلیزارد که در ماه اکتبر به صورت رسمی توسط مایکروسافت خریداری شد، با دپارتمان حقوق مدنی کالیفرنیا توافقی به منظور حل و فصل این پرونده که مربوط به ادعاهای تبعیض، نابرابری و شیوه‌های ارتقای شغل بر اساس جنسیت از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ است، منعقد نمود.

اکتیویژن بلیزارد ۴۶.۷۵ میلیون دلار به کارمندان زنی پرداخت خواهد کرد که ادعا می‌کردند در این مدت حقوق ناعادلانه‌ای دریافت کرده‌اند. همچنین ۹.۱۲۵ میلیون دلار هزینه‌های وکالت را پوشش می‌دهد.

طبق این توافقنامه که منوط به تایید دادگاه است، اکتیویژن بلیزارد اقدامات بیشتری را برای کمک به تضمین پرداخت عادلانه و شیوه‌های ارتقای شغلی در شرکت انجام خواهد داد. دپارتمان حقوق مدنی کالیفرنیا موافقت کرد هیچ دادگاه یا نهاد تحقیق مست، ادعایی مبنی بر آزار جنسی سیستمیک یا گسترده در اکتیویژن بلیزارد را ثابت نکرده است و اینگونه نیست که مدیران ارشد اکتیویژن بلیزارد فرهنگ سیستمی، آزار و اذیت، انتقام یا تبعیض را نادیده گرفته‌ یا تحمل کرده‌اند.

همچنین نهاد مربوطه می‌گوید در تحقیقاتش هیچ مدرکی مبنی بر تخلف بابی کوتیک (Bobby Kotick)، مدیر عامل اکتیویژن بلیزارد یا هیئت مدیره آن پیدا نکرده است. شاهدان متخصص ایالتی نیز شهادت دادند که به طور کلی شکاف جنسیتی در دستمزد وجود دارد، اما تفاوتی در دستمزد میان کارمندان هم رتبه مشاهده نشد.

کوین کیش (Kevin Kish)، مدیر دپارتمان حقوق مدنی کالیفرنیا، در این باره می‌گوید:

کالیفرنیا عمیقاً به ترویج و اجرای حقوق مدنی زنان در محل کار متعهد است. اگر این توافقنامه توسط دادگاه تایید شود، یک گام بزرگ به جلو خواهد بود و آسایش خاطر را برای کارمندان Activision Blizzard به ارمغان خواهد آورد. ما در دپارتمان حقوق مدنی کالیفرنیا به سهم خود برای مبارزه برای حقوق ساکنان ایالت خود ادامه خواهیم داد.

اکتیویژن بلیزارد نیز بیانیه‌ای را منتشر کرده به شرح زیر است:

ما خوشحالیم اعلام کنیم که امروز با دپارتمان حقوق مدنی کالیفرنیا (CRD) به توافق رسیدیم و CRD اکنون در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرده است.

ما از اهمیت موضوعاتی که در این توافقنامه به آن‌ها پرداخته شده است، قدردانی می‌کنیم و به اجرای کامل تمام تعهدات جدیدی که به عنوان بخشی از این توافقنامه آن را بر عهده گرفته‌ایم، متعهد هستیم.

همانطور که توافقنامه مشخص می‌کند، می‌خواهیم کارمندانمان بدانند ما متعهد هستیم که سیاست‌ها و شیوه‌های پاداش و ارتقای منصفانه را برای همه‌ی کارکنان خود تضمین کنیم و به تلاش‌های خود در خصوص گنجاندن کاندیداهای واجد شرایط از جوامعی که دارای نمایندگی کمتری هستند در زمینه اطلاع‌رسانی، استخدام و حفظ آن ادامه خواهیم داد.

ما همچنین خوشحالیم که CRD با طرح شکایت اصلاح شده موافقت کرده است که به طور کامل ادعاهای سال ۲۰۲۱ خود را مبنی بر آزار و اذیت گسترده و سیستماتیک محل کار در Activision Blizzard پس می‌گیرد.

همانطور که CRD به صراحت در توافق نامه اذعان کرده است، این نهاد به همراه یک حکم رضایت پیشنهادی، شکایت اصلاح شده دومی را ارائه می‌کند که در میان سایر ادعاها و علل اقدام، پنجمین دلیل اقدام یعنی «تبعیض شغلی، به دلیل آزار و اذیت جنسی» را پس می‌گیرد. همچنین طبق گفته‌های CRD، هیچ دادگاه یا نهادهای تحقیقات مستقل، هیچ‌گونه ادعایی مبنی بر وجود آزار جنسی سیستماتیک یا گسترده در اکتیویژن بلیزارد را ثابت نکرده‌اند.

علاوه بر این، CRD اذعان کرده است که هیچ دادگاه یا تحقیقات مستقل، هیچ‌گونه ادعایی در مورد هیئت مدیره اکتیویژن بلیزارد، از جمله مدیر اجرایی آن، رابرت کوتیک، در رابطه با نادرست عمل کردن در رسیدگی به هرگونه تخلف در محل کار را ثابت نکرده است.

نظر شما در این باره چیست؟


منبع: Videogameschronicle

source

توسط funkhabari