به گزارش خبرگزاری تسنیم، تهاجم فرهنگی! این همان چیزی است که در گذشته‌های نه چندان دور، از سوی برخی به چالش کشیده می‌شد. آنها می‌گفتند که اصلاً چنین چیزی مطرح نیست و هیچ تهاجم فرهنگی نسبت به ما وجود ندارد. امروز اما این داستان آنقدر واضح است که دیگر کسی برسرِ بودن یا نبودنِ تهاجم فرهنگی بحثی ندارد و بیشترِ بحث‌ها حول این است که این تهاجم از چه طریقی و به چه شیوه و شکلی انجام می‌شود.

بگذارید مستقیم سراغ یکی از همین شیوه‌های تهاجم فرهنگی برویم و آن را از ابعاد مختلف بررسی کنیم.

ساسان حیدری یا همان ساسی مانکن. کسی که این روزها سروصدای زیادی به پا کرده و آهنگ‌هایِ سال‌های اخیرش از نمادهای بارزِ تهاجم فرهنگی هستند. اما ساسی چگونه این آثار را تولید می‌کند؟ هزینه‌های ساخت چنین کلیپ‌هایی از کجا تامین می‌شود؟ هدف از تولید چنین آثاری چیست و کدام قشر از جامعه را هدف قرار داده است؟ این‌ها پرسش‌هایی است که شاید بسیاری از خانواده‌های ایرانی از کنارشان بی‌اعتنا بگذرند و آهنگ‌های ساسی را خیلی راحت برای کودکان و نوجوانان‌شان پخش کنند. اما بیایید به این پرسش‌ها پاسخ دهیم تا شاید ماجرا برایمان شکل دیگری پیدا کند.

ساسی چند سالی است که مخاطب هدفش را کودکان و نوجوانان قرار داده است. او در کلیپ‌هایی که تهیه می‌کند، کلام و تصاویری به شدت مستهجن به کار می‌برد و حتی در یکی از کارهایش دست به دامنِ یکی از بازیگران آثار مستهجن سینمایی شد! مهمترین کاری که او انجام می‌دهد، استفاده از کلام و تصاویر مستهجن برای جذب مخاطبان و البته تخریب ارزش‌های رایج در سطح جامعه است.

برای اینکه به پشت پرده‌های چنین اتفاقاتی پی ببریم، باید ببینیم منبع مالیِ تولید چنین آثاری کجاست و با چه هدفی این هزینه‌ها انجام می‌شود:

شخصی یهودی – اسرائیلی به نام جاناتان مهریان مهم‌ترین فرد به عنوان حامی مالی ساسی محسوب می‌شود. جاناتان در موزیک ویدئوی تهران- توکیو حضور داشته و خودش را رسماً حامی ساسی معرفی کرده است. آقای جاناتان، پیش‌تر حامیِ مالیِ ابراهیم حامدی در آلبوم لاله زار بود. نکته جالب اینکه؛ جاناتان مهریان به طور مکرر با مقامات آمریکایی ملاقات داشته و مرتب در حال سفر به سرزمین‌های اشغالی است.
در واقع جاناتان مهریان در سال‌های گذشته اقدامات و فعالیت‌هایِ ضد ایرانیِ بسیاری داشته و تلاش کرده تا افرادی چون ابراهیم حامدی(ابی) و ساسی را در تحقق اهدافش به کار گیرد.

 

موسیقی ,جاناتان مهریان حامی مالی ساسان حیدری که ارتباط مستقیم با رژیم صهیونیستی دارد

 

برکسی پوشیده نیست که محتوای آثاری که ساسی تولید می‌کند، ذهن و روحِ کودکان و نوجوانان را هدف قرار داده است تا جایی که می‌توان گفت معصومیت کودکانه زیر تیغ شیش و هشت‌های شلخه ساسی قرار گرفته. با این حال او در موزیک ویدیوی جدیدش که با عنوان «برادران لیلا» منتشر شده، از علامت مثبت 18 سال استفاده کرده است. این یعنی ساسی ادعا دارد که اثر جدیدش را نباید افراد زیر 18 سال ببینند؛ در حالی که همین حرکت در راستای جلب توجه بیشتر از سوی کودکان و نوجوانانِ زیر 18 سال است.

البته که این حرکت ساسی در نوع خودش بسیار غیراخلاقی است؛ چرا که از همین طرفند برای جذبِ مخاطبان زیر 18 سال استفاده می‌کند و مفاهیمی به شدت ضدِ ارزش‌های انسانی را به خورد آنها می‌دهد.

البه این همه‌ی ماجرای ساسی نیست؛ دقت به محتوای آثارش چند نکته مهم را به ما نشان می‌دهد. نکاتی که شاید برای کسانی که آثار ساسی را در جمله‌ی آثار موسیقی قرار می‌دهند جالب باشد!

ساسی سعی کرده  با تولید محتوای زرد و به‌دور از هرگونه هنر، کسانی که در ایران در راستای پاسداشت فرهنگ و هنر گام برمی‌دارند را تخریب کند. او تلاش کرده تا آسیب‌های جدی به فعالان حوزه کودک وارد کند. ساسی در مجموع در این راستا تلاش می‌کند که ارزش‌ها را به ضد ارزش تبدیل و ضدارزش‌ها را به ارزش تبدیل کند. این یعنی تغییر در نگرشِ جاریِ در جامعه نسبت به ارزش‌های انسانی…

ساسی در یکی از کلیپ‌هایش از  بازیگر معروف فیلم‌های مستهجن استفاده کرده است. همین حضورِ این بازیگر فیلم‌های مستهجن و غیر اخلاقی؛ پیام‌های ضدارزشیِ بسیاری به مخاطبان دارد. اما این تمام ماجرا نیست. چرا که او تلاش دارد تا مفهومِ غیرت را در جامعه به چالش بکشد.

ساسی درحالی از بازیگر فیلم‌های مستهجن و غیر اخلاقی در لوکیشنِ فیلمی استفاده می‌کند که در آن برادری روی خواهرش تعصب و غیرت دارد. بنابراین این شیوه استفاده به گونه‌ای است که این غیرت و تعصب نسبت به خواهر، به سُخره گرفته شود.

حال بماند که آثار این خواننده سراسر پر از کلمات سخیف و غیر اخلاقی است.

موسیقی ,نامِ جاناتان مهریان در کلیپ ساسی به عنوان اسپانسر ثبت شده است
 

یکی دیگر از مواردی که ساسی با کمک‌های مالیِ حامیانش در پیِ آن است؛ ضربه زدن به ارزش‌ها و اعتقادات مذهبی در سطح جامعه ایرانی است. در اثر جدیدی که ساسی با عنوانِ «برادران لیلا» منتشر کرده، در کنار کلمات سخیف، از کلمات مذهبی مانند «رب العالمین» استفاده می‌کند.

البته موارد دیگری در همین کلیپ هست که اشاره به آنها هم ضروری است؛
با آوردنِ «وای ساسی» کشته شد، می‌خواهد کنایه‌ای به جمله معروفِ «وای حسین(ع) کشته شد» بزند.
در ویدیو از پرچمِ «یا ساسی» استفاده می‌کند که این هم طعنه‌ای به پرچمِ مقدسِ «یاحسین» است.
مداح محبوب مراسمات مذهبی ایران حاج محمود کریمی را به سخره می‌گیرد.
دوران هشت سال دفاع مقدس را مورد توهین قرار می‌دهد و به شکلی واضح به شهدا و رزمندگان توهین می‌کند.

با توجه به آنچه گفته شد که روایتی از پشت پرده‌ها و حامیان مالیِ ساسی است و البته نگاهی به محتوای کارهای این به اصطلاح خواننده است؛ می‌توان به نتایجی واضح رسید: ساسی پازل جنگ رسانه‌ای صهیونیست‌ها را پر می‌کند و با پول آنها عقاید و هویت جامعه ایرانی را به چالش می‌کشد.

انتهای پیام/

source

توسط