شهاب مراد خانی مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به سفر اخیر رئیس و هیاتی از دانشگاه رازی به کشور عراق، گفت : حدود دو ماه پیش بود که هیاتی از دانشگاه قاسم الخضراء بغداد با سفر به کرمانشاه ضمن بازدید از ظرفیت‌های دانشگاه رازی، از مسئولین این دانشگاه دعوت کردند که سفری به کشورشان داشته باشند.

وی افزود: بدنبال آن ما نیز برنامه ریزی‌های لازم را برای این سفر انجام دادیم تا دریچه‌ای جدید از تعاملات علمی بین دانشگاه رازی با دانشگاه‌های عراق گشوده شود و بر این اساس مقرر شد در دهه سوم آذر ماه به این کشور سفری داشته باشیم.

مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین الملل دانشگاه رازی کرمانشاه تصریح کرد: باتوجه به اینکه این سفر می‌توانست زمینه‌ای برای توسعه بیشتر همکاری‌های ما با دانشگاه‌های عراق باشد، لذا علاوه بر دانشگاه قاسم الخضراء از چهار دانشگاه دیگر این کشور یعنی دانشگاه بابل، مستقبل، کربلا و کوفه هم بازدیدی داشتیم.

وی با بیان اینکه در این سفر با این دانشگاه‌ها تفاهم نامه‌های همکاری منعقد شد، عنوان کرد: البته چند ماه پیش با دانشگاه مستقبل تفاهم نامه‌ای منعقد کرده بودیم، اما این سفر فرصتی پیش آورد تا با چهار دانشگاه دیگر عراق هم همکاری علمی خود را در قالب تفاهم‌نامه آغاز کنیم.

مرادخانی در خصوص مفاد اصلی این تفاهم نامه‌ها هم گفت: تبادل دانشجو و استاد، برگزاری پروژه‌ها و پایان نامه‌های مشترک، حضور دانشجویان عراقی در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه رازی، حضور دانشجویان ادبیات عرب دانشگاه رازی در دوره‌های فشرده کوتاه مدت در این دانشگاه‌ها و کسب تجربه یک محیط عرب زبان و … از مهمترین مفاد این تفاهم نامه‌ها بود.

وی عنوان کرد: باتوجه به اهمیت و تاثیراتی که این تفاهم نامه‌ها می‌تواند در حوزه همکاری‌های علمی دو طرفه داشته باشد، لذا پس از بازگشت به کرمانشاه مقدمات اجرایی شدن آن‌ها را آغاز کردیم.

مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین الملل دانشگاه رازی خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که در گام نخست در دستورکار قرار دادیم، برگزاری یک همایش بین المللی مشترک با دانشگاه قاسم الخضراء در حوزه کشاورزی خواهد بود که اردیبهشت سال آینده آن را به میزبانی پردیس کشاورزی دانشگاه رازی برگزار می‌کنیم.

وی تاکید کرد: مقرر شد هرکدام از دانشگاه‌های رازی و قاسم الخضراء یک نفر را از هر دانشکده به عنوان نماینده خود به منظور پیشبرد اجرای تفاهم نامه معرفی کنند که مکاتبات آن بین دو دانشگاه در حال انجام است.

وی درخصوص سطح دانشگاه‌هایی که قرار است دانشگاه رازی کرمانشاه در قالب این تفاهم نامه‌ها با آن‌ها همکاری داشته باشد هم گفت: دانشگاه بابل و کوفه به ترتیب در جایگاه چهارمی و پنجمی دانشگاه‌های بزرگ عراق هستند و دانشگاه مستقبل هم بزرگترین دانشگاه خصوصی این کشور است.

مدیر دفتر همکاری‌های با اشاره به تحصیل نزدیک به ۳۵۰ دانشجوی عراقی در دانشگاه رازی کرمانشاه، اظهارکرد: باتوجه به مجاورت استان ما با کشور عراق حدود ۹۰ درصد از دانشجویان غیرایرانی ما از کشور عراق هستند، با این وجود از کشور‌های دیگر همچون نیجریه، پاکستان، سوریه و آلمان هم دانشجو داریم .

source

توسط