مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: قرار است ۱۵۰ میدان نفتی جهش تولید نفت را در یک بازه هشت ساله رقم بزند.

به گزارش ایسنا، محسن خجسته‌مهر امروز در مراسم افتتاحیه دومین کنفرانس و نمایشگاه مدیریت فناوری و افزایش تولید دانش بنیان در زنجیره ارزش صنعت نفت از مسیر راهکارهای فناورانه و نوآورانه با اشاره به ویژگی‌های تولید نفت، اظهار کرد: تولید نفت، سرمایه بر، زمان بر و درآمدزا است و اگر قرار است در آینده به تولید دست یابیم باید از امروز شروع کنیم.

وی افزود: صنعت نفت نیازمند منابع صرف نیست و باید اختیارات متناسب با جهش تولید را داشته باشیم و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم تحولاتی از هر نوع را داشته باشیم.

او با تاکید بر اینکه افزایش تولید به واسطه دانش بنیان در زنجیره ارزش صنعت نفت از آن روزی که این موضوع در ادبیات کشور ایجاد شد، به دنبال آن بودیم که فناور کردن و دانش بنیان کردن تولید مدنظر قرار گرفت چراکه این رشد تولید می‌تواند کارایی رشد اقتصادی ایجاد کند.

وی با اشاره به لزوم افزایش کیفیت محصولات و کاهش زمان تولید، گفت: بین تولید و شرکت‌های دانش بنیان باید یک ارتباط موثر وجود داشته باشد و اگر این ارتباط ایجاد نشود، می‌توانیم بگوییم که به بهره وری دست نیافته‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به امضای توافق‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای استقرار مرکز راهبردی مخازن دیجیتال نفتی و گازی تصریح کرد: ۱۵ میدان نفتی و گازی کشور با هوش مصنوعی اداره می‌شود که در این زمینه نخستین میدان که تفاهم‌نامه آن با دانشگاه صنعتی شریف امضا شده، میدان گازی پارس جنوبی است و می‌خواهیم قطب گازی ایران را در قالب هوش مصنوعی مدیریت کنیم.

خجسته‌مهر با بیان اینکه بر اساس آمار بانک مرکزی، نفت و گاز در رشد اقتصادی کشور بیشترین سهم را دارد، همچنین در دو سال اخیر رشد ۶۰ درصدی در تولید نفت کشور رخ داده که این دستاورد حاصل برنامه‌ریزی در دولت سیزدهم در بخش نفت بوده است، اظهار کرد: استفاده از هوش مصنوعی و فناوری‌های دیجیتال در صنعت نفت یکی از حوزه‌های مهم فناورانه در این صنعت است، ما به‌دنبال افزایش تولید نفت از مخازن خود با هوش مصنوعی هستیم. امروز این علم در صنعت نفت کشور جزو علوم ناشناخته است و از این رو باید روی آن کار بیشتری کنیم.

وی با اشاره به امضای توافق‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای استقرار مرکز راهبردی مخازن دیجیتال نفتی و گازی تصریح کرد: قصد داریم ۱۵ میدان نفتی و گازی کشور را با هوش مصنوعی اداره کنیم. نخستین میدان در این زمینه که تفاهم‌نامه آن با دانشگاه صنعتی شریف امضا شده، میدان گازی پارس جنوبی است و می‌خواهیم قطب گازی ایران را در قالب هوش مصنوعی مدیریت کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه برای نخستین بار در کشور بحث بورسیه پژوهشی شهید تندگویان در هماهنگی کامل با وزارت علوم راه‌اندازی شده است که در قالب این بورسیه‌ها قراردادی ۳۶ ماهه با دانشجویان مقطع دکترا منعقد خواهد شد، گفت: به‌زودی بورسیه دانشجویان مقطع دکترا شروع می‌شود، صنعت نفت چالش‌های فناورانه خود را از طریق سامانه‌ای که در سایت وزارت علوم مشخص شده، در اختیار دانشجویان کل کشور قرار می‌دهد. برای شروع کار با ۱۵ دانشجوی دکترا قرارداد منعقد و هر ماه به آنها ماهانه ۱۵ میلیون تومان حقوق پرداخت می‌شود.

خجسته‌مهر با بیان اینکه در دو سال اخیر ۵۴ قرارداد به ارزش ۸۰ میلیون دلار در صنعت نفت امضا شده است، ‌ افزود: سهم شرکت ملی نفت ایران با ۲۹ قرارداد ۲۹ میلیون دلار است که تا پایان سال ۴۰ میلیون دلار دیگر فقط به سهم این شرکت اضافه خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه حفاری مقاومتی‌ترین بخش صنعت نفت است، گفت: در این حوزه چالش‌های زیادی همچون پایین‌ بودن متراژ حفاری در مقایسه با میانگین جهانی و پایین‌ بودن نرخ نفوذ مته در سازند وجود دارد. در رویداد پتروتک پارسال چالش‌های حفاری مطرح شد که خوشبختانه ۲۳ پیشنهاد علمی از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان به ما رسیده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران رسیدن به جهش تولید نفت و گاز در کشور را منوط به داشتن ناوگان حفاری قوی دانست و اظهار کرد: ما در سال‌های آینده به ۲۵۰ دستگاه دکل حفاری، حفاری ۲ هزار و ۴۰۰ چاه جدید، تعمیر ۲ هزار و ۴۰۰ چاه نفتی و گازی، نصب هزار و ۷۰۰ پمپ درون‌چاهی و تأسیس تأسیسات نمک‌زدایی به حجم یک میلیون بشکه نیاز داریم. اگر به‌دنبال رشد ۸ درصدی اقتصاد در کشور هستیم این رشد از مسیر صنعت نفت  می‌گذرد.

به گفته خجسته‌مهر هفته گذشته با همکاری دانشگاه صنعتی شریف نمودار نگار تولید (آرال‌تی) به بهره‌برداری رسید و آماده تحویل به صنعت نفت شد، برای نخستین بار همچنین از طریق بازگشایی اعتبارات اسنادی (ال‌سی) داخلی پول شرکت‌های دانش‌بنیان را به‌صورت قطعی و کامل پرداخت خواهیم کرد. هم‌اکنون بزرگ‌ترین چالش این شرکت‌ها معوقات مالی است.

انتهای پیام

source

توسط