با امضای توافق‌نامه همکاری برنامه ملی راهکار دانش‌بنیان برای ایمنی حمل و نقل و کاهش آسیب‌های جاده‌ای، زمینه برای کاهش حوادث جاده‌ای فراهم شد.

به گزارش ایسنا، توافق‌نامه همکاری سه جانبه میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، وزارت راه و شهرسازی و پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا با هدف اجرای برنامه ملی راهکار دانش‌بنیان برای ایمنی حمل و نقل جاده‌ای و کاهش سوانح و تلفات آن با نام عمومی «کاج» (کاهش آسیب‌های جاده ای) منعقد شد.

بر همین اساس و در حاشیه گشایش هفتمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته، این موافقت‌نامه‌ با هدف طرح‌ریزی و اجرای برنامه ملی راه‌کار دانش بنیان برای ایمنی حمل و نقل جاده ای و کاهش سوانح و تلفات آن به امضای روح الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری، مهرداد بذرپاش؛ وزیر راه و شهرسازی و سردار سیدکمال هادیان‌فر؛ رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا و جواد مشایخ؛ معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی رسید.

از مهم‌ترین اهداف این توافق‌نامه کمک به انجام وظیفه حفظ از جان و مال مردم در راه‌ها و کاهش هزینه‌های کلان ناشی از خسارات جانی و مالی تصادفات جاده‌ای است.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، طی ۲۰ سال از سال ۱۳۸۲ تا سال ۱۴۰۱ بیش از ۴۰۵ هزار نفر در حوادث جاده‌ای کشور کشته شده‌اند. علیرغم تصویب قوانین، اسناد و دستورالعمل‌های مختلف و تشکیل شوراها، کارگروه‌ها و کمیته‌های متعدد این مشکل پابرجاست و حل آن در چارچوب ساختارهای اداری موجود دشوار است. همچنین سالانه در حدود ۲۰ هزار کشته و ۸۰۰ هزار مجروح بر اثر تصادفات و سوانح جاده‌ای، ضرورت استفاده از فناوری‌ و نوآوری‌ها را دوچندان می‌کند.

راه حل‌های اصلی این معضل، نوعا بلند مدت و نیازمند سرمایه‌گذاری قابل توجه هستند که با موانع متعدد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، اداری و غیره نیز مواجه هستند. با این حال فضای زیست بوم فناوری و نوآوری کشور این امکان را فراهم می‌کند که با طرح راه حل‌های مبتکرانه و نوآورانه که نسبتا زود بازده‌تر و کم هزینه‌تر باشند، بتوان گام‌های مهمی در راستای حل این مشکل ملی برداشت.

انتهای پیام

source

source

توسط