سینمای سال ۲۰۲۳ میلادی در حیطه ژانر دلهره‌آور میزبان حضور آثار ارزشمند و جذابی بوده که در این مقاله آن‌ها را رتبه‌بندی خواهیم کرد.

به روزهای پایانی سال ۲۰۲۳ میلادی نزدیک می‌شویم. سالی مملو از فیلم‌های مختلف که هر مخاطبی با هر سلیقه‌ای را توانست تا به شیوه‌های مختلفی سرگرم و راضی نگه دارد. سالی که در عین این که برخی از بزرگترین شکست‌های گیشه را شاهد بوده‌ایم اما در این بین آثار نظیر باربی و اوپنهایمر عملاً به رویدادهای سینمایی شگفت‌انگیزی تبدیل شدند که هر یک با بازخوردهای منحصر به فردی روبرو گشته و رکوردهای جالب توجهی را از خود بر جای گذاشتند.

یکی از ژانرهایی که امسال آثار خوبی در آن می‌توان پیدا کرد و عملاً در ۲۰۲۳ بیش از هر سال دیگری نشان داد که از چه پتانسیل‌های ارزشمندی برخوردار می‌باشد، ژانر Thriller (دلهره‌آور یا مهیج) نام داشته است. ژانری که متاسفانه همیشه دست کم گرفته شده و خوشبختانه برخلاف رویه سال‌های پیش، در ۲۰۲۳ میزبان فیلم‌های ارزشمند و به یاد ماندنی متعددی بوده که در مقاله امروز به سراغ رتبه بندی ارزشمندترین آن‌ها رفته‌ایم. پس در ادامه برای مشاهده و رتبه بندی این ۱۰ فیلم جذاب ژانر دلهره‌آور ما را همراهی نمایید.

۱۰. فیلم Master Gardener (استاد باغبان) محصول پل شریدر

پل شریدر در سال‌های اخیر دست به کارگردانی آثار ارزشمند و منحصر به فردی زده و شخصیت‌هایی دردسرساز را در بستری از داستان‌های هیجان‌انگیز قرار داده است.

امسال او فیلم Master Gardener حول محور باغبانی کارکشته را به ارمغان آورد که وظیفه مراقبت و نگهداری از باغ خانواده‌ای ثروتمند را بر عهده داشته است. او هر روز مجبور است تا با کارفرمایی سر و کله بزند که انتظارات و دستورات عجیب و غریبی از وی طلب کرده تا در نهایت طی یکی از روزها جعبه پاندورا این باغبان گشوده شده و مخاطبین را با سلسله اتفاقاتی هولناک و خشونت‌آمیز مواجه می‌کند. Master Gardener با حضور متفاوت بازیگرانی نظیر جوئل اجرتون و سیگورنی ویور آرام آرام داستان دیوانه‌وار خود را بسط داده و در یک لحظه به نقطه اوجی می‌رسد که سبب شده تا با فیلمی بسیار جذاب و مهیج طرف باشیم.

۹. فیلم Leave the World Behind (دنیا را پشت سر بگذار) محصول سم اسماعیل

ایده سر و کله زدن با مهمانان ناخوانده‌ای که اتفاقات غیرمنتظره‌ای را با خود به همراه می‌آورند، یکی از موضوعات پرتکرار ولی جذاب سینمای هالیوود می‌باشد که امسال نیز در اثری غیرقابل پیش‌بینی مورد استفاده قرار گرفته است.

در فیلم Leave the World Behind که اقتباسی ار رمانی به همین نام و به قلم رومان علم محسوب می‌شود، شاهد دنیایی هستیم که ناگاه مورد حمله سایبری همه جانبه‌ای قرار گرفته و عملاً تمام دستگاه‌های الکترونیکی از کار می‌افتند. در این بین با خانواده‌ای روبرو می‌شویم که ۲ غریبه در مقابل خانه آن‌ها پدیدار شده و درخواست می‌کنند که شب را در منزل آن‌ها سپری نمایند؛ غریبه‌هایی که حقایق مهلکی از این رویداد را برملا کرده و خانواده داستان را با اتفاقاتی عجیب و غریب مواجه می‌کنند. سم اسماعیل به عنوان کارگردانی تلویزیونی موفق شده تا در تجربه سینمایی خود و همکاری با نام‌های بزرگی همچون ایثن هاک و جولیا رابرتس فیلم ارزشمند Leave the World Behind را پدید بیاورد که ذهن مخاطب را به بازی گرفته و سلسله وقایعی هیجان‌انگیز را به ارمغان می‌آورد.

۸. فیلم Tetris (تتریس) محصول جان اس. برد

تارون اجرتون در ادامه مسیر نقش آفرینی‌های ارزشمند خود این بار در فیلم Tetris شخصیتی را به تصویر کشیده که برای دوست داران مدیوم بازی‌های ویدیویی از ارزش و جایگاه بالایی برخوردار می‌باشد.

این فیلم حول محور بازی به ظاهر ساده‌ای جریان دارد که از قلب سرزمین‌ اتحاد جماهیر شوروی سر و کله‌اش پیدا شده و توسط فروشنده بازی‌های ویدیویی به نام هنک راجرز پتانسیل‌های واقعی آن کشف می‌شود. مردی که در شرایطی کاملاً غیرممکن‌گونه به پا خواسته تا تحولی را در دنیای بازی‌های ویدیویی رقم بزند که مجبور می‌شود تا با مسائلی همچون فساد، دروغ، کلاه‌برداری شرکت‌های بزرگ و هرج و مرجی افسار گسیخته دست ونجه نرم نماید تا بتواند این صنعت نوپا را متحول نماید. Tetris به معنای واقعی کلمه یکی از شگفتی‌های سینمای سال ۲۰۲۳ میلادی لقب می‌گیرد که از ایده‌ای به ظاهر، روایتی مهیج و شگفت‌انگیز را پدید آورده و فراز و نشیب‌های صنعت بازی‌های ویدیویی را به زیبایی هر چه تمام به تصویر کشیده است.

۷. فیلم Missing (گمشده) محصول نیک جانسون و ویل مریک

فیلم Searching (جست و جو) سال ۲۰۱۸ یک موفقیت غیرمنتظره بود که با کمتر از ۱ میلیون دلار بودجه، فروش ۷۵ میلیون دلاری را پشت سر گذاشت.

چنین موفقیتی سبب شد تا شاهد آغاز به کار مجموعه‌ای منحصر به فرد باشیم که با فیلم Missing ادامه پیدا کرده است. اثری حول محور رابطه نه چندان خوشایند مادر و دختری که مادر خانواده در یکی از روزها به شکل غیرمنتظره‌ای ناپدید شده و حال فرزند وی باید از تمامی شواهد و مدارک استفاده کرده تا او را پیدا نماید. تلاشی که او را با حقایق ناگفته‌ای از زندگی مادرش روبرو کرده و منجر به بروز سلسله اتفاقاتی می‌شود که مخاطب را در بهت و حیرت فرو خواهد برد. Missing با تکیه بر تکنولوژی‌ و اپلیکشن‌های روزمره روایتی را در پیش می‌گیرد که در عین سادگی، تماشایی از آب درآمده و به عنوان یکی از فیلم‌های دست کم گرفته شده ولی جذاب ژانر دلهر‌آور امسال شناخته می‌شود.

۶. فیلم Saltburn (سالتبرن) محصول امرالد فنل

فیلم Saltburn با همان نخستین تریلر خود نشان داد که می‌تواند یکی از شگفتی‌های سال ۲۰۲۳ میلادی لقب گیرد. اثری که اگرچه در تحقق انتظارات مخاطبینش بی عیب و نقص ظاهر نشده اما به خودی خود اثری تماشایی محسوب می‌شود.

در این فیلم که شاهد نقش آفرینی ستودنی بری کیوگن هستیم، با پسری رانده شده از اجتماع مواجه می‌شویم که علی‌رغم تحصیل در دانشگاه پرآوازه آکسفورد اما در برقراری ارتباط با دیگران مشکلی اساسی داشته و نمی‌تواند جایگاه واقعی خود را پیدا نماید. مسئله‌ای که با پیدا شدن سر و کله دوست او به نام فلیکس زندگی‌اش دگرگون شده و با اتفاقاتی غیرمنتظره مواجه می‌شود. Saltburn از ۲ نیمه کاملاً متفاوت با یکدیگر بهره می‌‌برد که قطعاً هر بیننده‌ای را شگفت‌زده خواهد کرد و هنرنمایی تماشایی بازیگرانش می‌تواند سلسله وقایع دیوانه‌وار آن را تا مدت‌ها در ذهن شما حکاکی نماید.

۵. فیلم Reality (واقعیت) محصول تینا ستر

سیدنی سوئینی که اخیراً به سبب حضور در قامت یکی از زن‌های عنکبوتی فیلم مادام وب تمامی توجهات را به سمت خود جلب کرده، در سال ۲۰۲۳ میلادی اثری را نقش آفرینی کرده که می‌تواند قدرت بازیگری‌اش را به تصویر کشیده باشد.

در فیلم Reality با دختری ۲۵ ساله آشنا می‌شویم که پس از بازگشت به خانه با ۲ مامور پلیس روبرو می‌شود. دختری که در جریان انتخابات سال ۲۰۱۸ میلادی با سلسله اتفاقات شوکه‌کننده و تلخی مواجه شده و پایش به مسائل امنیتی کشور ایالات متحده آمریکا باز شده و با حکم سنگین حبس ۵ سال و ۳ ماه مواجه می‌شود. Reality که از رویدادی حقیقی الهام گرفته است، تقابل سیاسی آمریکا و روسیه در انتخاب ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ را از منظر دیده نشده‌ای به تصویر می‌کشد که در کمال انصاف، سیدنی سوئینی بهترین عملکرد کارنامه هنری خود را تا به امروز در آن به معرض نمایش گذاشته و اثری به شدت تماشایی و در عین حال تلخ را برای مخاطبین به تصویر کشیده است.

۴. فیلم Fair Play (بازی عادلانه) محصول کلوئی دومونت

کلوئی دومونت در نخستین تجربه کارگردانی خود فیلم Fair Play را پدید آورده است که با نقدهای بسیار مثبتی مواجه گشت و به یکی از آثار شگفت‌انگیز سینمای امسال تبدیل شده که داستان عاشقانه دردناکی را به معرض نمایش می‌گذارد.

در این فیلم با زوج تازه نامزد کرده‌ای به نام‌های لوک و امیلی مواجه می‌شویم که این رویداد مهم زندگی‌شان را از اطرافیانشان مخفی کرده‌اند؛ زیرا قوانین شرکتی که در آنجا مشغول به کار هستند، برقراری هرگونه ارتباط عاطفی میان کارمندانش را شدیداً ممنوع کرده است. ۲ کارمندی که علی‌رغم عشق دیوانه‌واری را نسبت به یکدیگر دارند اما ترفیع شغلی غیرمنتظره یکی از آن‌ها موجب خشم و ناامیدی دیگری شده و عشق آتشین میان آن‌ها به مرور غرق در مشکلات متعددی می‌شود که جدایی تلخشان را به همراه خواهد داشت. Fair Play به شیوه‌ای تیره‌ و تاریک به مشکلات زوج‌های جوان در عصر مدرن پرداخته و به سبب نقش آفرینی تماشایی فیبی داینور و آلدن ارنرایک می‌تواند به یکی از بهترین فیلم‌هایی تبدیل شود که در سینمای امسال مشاهده کرده‌اید.

۳. فیلم How to Blow Up a Pipeline (چگونه یک خط لوله را منفجر کنیم) محصول دنیل گولدهابر

یکی دیگر از اقتباس‌های سینمایی از حوزه رمان‌ها مربوط به فیلم How to Blow Up a Pipeline می‌شود که از اثر تامل برانگیز آندرس مالم برگرفته شده است.

در این فیلم محیط زیستی با گروهی از جوانان فعال در این حیطه همراه می‌شویم که پس از کش و قوس‌های فراوان و زمانی که متوجه می‌شوند مسئولان مربوطه کاری برای محیط زیست انجام نمی‌دهد، خود دست به کار شده تا به شکلی غیرمعمول، خط لوله نفت تگزاس را منفجر کرده به این امید که شوکی به راه انداخته و افراد حکومتی را نسبت به خطرات زیست محیطی آگاه نمایند. ماموریتی هیجان‌انگیز و خطیر که حال و هوایی همچون Ocean’s Eleven پیدا کرده و می‌تواند بینندگانش را بر سر جایشان میخکوب نماید.

۲. فیلم The Killer (آدمکش) محصول دیوید فینچر

تازه‌ترین پروژه سینمایی کارگردان مشهور و صاحب سبک سینما یعنی دیوید فینچر که در همکاری با کمپانی نتفلیکس ساخته شده، The Killer نام دارد که ماهیت آن باعث ۲ دستگی مخاطبینش شده است.

برخلاف ظاهر این فیلم که نوید اثری اکشن و پر فراز و نشیب را می‌دهد اما ساخته دیوید فینچر که از نقش آفرینی منحصر به فرد مایکل فاسبندر بهره می‌برد، ریتم آرام و حتی شاید خسته‌کننده‌ای را در پیش گرفته تا روزمرگی‌های یک آدمکش حرفه‌ای را به تصویر بکشد. آدمکش بی‌رحمی که با وجود تمام حساب و کتاب‌هایش اما در جریان ماموریت آخرش شکست خورده و تمام دنیا را بر علیه خود می‌کند. اگر که بتوانید با ماهیت The Killer کنار آمده و پیام و مفهوم آن را درک نمایید، با اثری به شدت درگیر کننده و مهیج طرف خواهید بود که می‌تواند شما را مجذوب خود نماید.

۱.فیلم Oppenheimer (اوپنهایمر) محصول کریستوفر نولان

در نهایت می‌رسیم به فیلم شماره یک این مقاله که سینماگران را شیفته خود کرده و شاید که بتوان آن را یک رویداد غیرمنتظره سینمایی در سال ۲۰۲۳ میلادی خطاب کرد.

پروژه سینمایی پر سر و صدا و جاه‌طلبانه کریستوفر نولان یعنی Oppenheimer که حول محور تولید نخستین بمب اتم در جهان به دست جی. رابرت اوپنهایمر را به تصویر کشیده است، یکی از بهترین نقش آفرینی‌های سال‌های اخیر مدیوم سینما را به لطف بازیگرانی نظیر رابرت داونی جونیور، کیلین مورفی و امیلی بلانت در خود جای داده است. اثری زندگی‌نامه‌ای که تولید مهلک‌ترین سلاح ساخته شده در تاریخ بشریت را به شیوه‌ای دلهره‌آور به معرض نمایش گذاشته و جنگ درونی خالق این سلاح را تاثیرگذار و در عین حال وحشتناک برای مخاطبین پدید آورده تا نشان دهد که جنگ جهانی دوم به چه بهای سنگین و تلخی پایان یافته است. Oppenheimer اگرچه که ضعف و ایرادات خود را دارد اما به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ ژانر خود محسوب می‌شود که حتی کسانی که ذره‌ای علاقه و شناخت نسبت به فیزیک هسته‌ای ندارند را نیز می‌تواند شیفته خود نماید به گونه‌ای که گذر زمان را احساس نخواهند کرد.


فیام دیگری را سراغ دارید که امسال در ژانر مهیج و دلهره‌آور حرفی برای گفتن داشته باشد؟ به نظر شما استقبال صورت گرفته از Oppenheimer بیش از اندازه نبوده است؟ آیا سیدنی سوئینی با Reality توانسته تا قدرت بازیگری خود را به معرض نمایش گذاشته تا از پیله “بازیگری صرفاً زیبا” خارج شده باشد؟ نظرات و دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: کولایدر

source

توسط funkhabari