اسپیس‌ایکس به نقطه عطف جدیدی درزمینه استفاده مجدد از موشک‌ها و همچنین کاهش هزینه پروازهای فضایی خود دست یافته است. شرکت فضایی متعلق به «ایلان ماسک» به‌تازگی 23 ماهواره اینترنتی استارلینک را با استفاده از یک موشک فالکون 9 که تاکنون 18 بار دیگر از آن استفاده شده، به مدار ارسال کرده است.

پرتاب تاریخی اسپیس‌ایکس روز شنبه از ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا انجام شده است. SpaceX در شبکه اجتماعی ایکس ضمن انتشار ویدیوی زیر، درباره دستاورد خود نوشت:

«مرحله اول فالکون 9 روی شناور Just Read the Instructions فرود آمد و نوزدهمین پرتاب و فرود یک بوستر را به پایان رساند.»

نوزدهمین استفاده مجدد از یک موشک فالکون 9

این مأموریت عملکرد بی‌عیب‌ونقصی داشته است و 23 ماهواره استارلینک حدود 65.5 دقیقه پس از بلندشدن به مدار پایینی زمین رسیدند. مرحله اول موشک نیز به سلامت به زمین بازگشت و حدود 8.5 دقیقه پس از پرتاب روی شناور بدون سرنشین Just Read the Instructions در اقیانوس اطلس فرود آمد. اسپیس‌ایکس پرتاب این موشک را به‌دلیل دیررسیدن آن به سکوی پرتاب با بیش از یک ساعت تأخیر انجام داد.

از زمانی که اسپیس‌ایکس موفق شد اولین فرود موشک مداری خود را انجام دهد، دقیقاً هشت سال می‌گذرد. از آن زمان تاکنون، این شرکت به پیشرفت‌های قابل‌توجهی در فناوری موشک‌های قابل استفاده مجدد دست یافته و بیش از 250 بار موشک‌های فالکون را با موفقیت فرود آورده است.

ایلان ماسک با شرکت فضایی خود در چند وقت گذشته مشغول آزمایش اینترنت ماهواره‌ای برای گوشی‌های عادی بوده است. این شرکت در مهرماه سرویس «Direct to Cell» را معرفی کرد که قرار است از سال 2025 اینترنت ماهواره‌ای را در دسترس گوشی‌های عادی سراسر جهان قرار دهد و پیش از آن و از سال 2024 امکان ارسال پیامک برای کاربران را فراهم می‌کند. SpaceX روز جمعه (8دی‌ماه) اولین ماهواره مخصوص این سرویس را پرتاب خواهد کرد.


source

توسط