با نزدیک شدن به آغاز سال نوی میلادی و کریسمس، تماشای عاشقانه‌ترین فیلم‌های کریسمسی تاریخ سینما می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد.

فصل تعطیلات کریسمسی از راه رسیده و شور و شوق کریسمس فضای زمستانی و خنک را در برگرفته است و حالا در این زمان می‌توان در فضایی گرم به تماشای فیلم‌های جذاب و دلنشین نشست و اوقات سرگرم‌کننده‌ای را در آستانه سال نوی میلادی سپری کرد. در این موقع از سال مطمئنا تماشای فیلم‌های عاشقانه حس و حال بسیار خوبی دارد، به خصوص اینکه این فیلم عاشقانه مربوط به کریسمس باشد. در ادامه این مطلب همراه با ما باشید تا با عاشقانه‌ترین فیلم‌های کریسمسی تاریخ سینما آشنا شوید.

فیلم The Shop Around the Corner – محصول سال ۱۹۴۰

فیلم The Shop Around the Corner – محصول سال ۱۹۴۰
فیلم The Shop Around the Corner محصول سال ۱۹۴۰

اگر به تماشای فیلم You’ve Got Mail با بازی تام هنکس و مگ رایان در نقش‌های اصلی نشستید و از آن لذت بردید، پس باید به تماشای فیلم کلاسیک «فروشگاه کنار خیابان» نیز بنشینید، فیلمی کلاسیک و کریسمسی که منبع الهام فیلم «نامه داری» بوده است. این اثر سینمایی ساخته کارگردان ارنست لوبیچ است، کارگردانی آلمانی که سابقه ساخت فیلم Heaven Can Wait را نیز در کارنامه‌اش دارد.

فیلم «فروشگاه کنار خیابان» با بازی جیمز استوارت و مارگارت سولاوان در نقش دو کارگر در فروشگاه بوداپست است که جذبه خاصی با یکدیگر دارند. این دو وقتی نامه‌های یکدیگر را می‌خوانند، صحنه‌هایی که همراه با فوکوس نرم و زیبا توسط فیلمبردار ویلیام اچ دانیلز است، بسیار مهیج به نظر می‌رسند. وقتی این دو نفر که برای مدتی فقط از طریق نامه با هم در ارتباط بودند و هم دیگر را ندیدند، برای اولین بار به سر قرار می‌روند، جنبه‌های کمدی دلنشینی نیز شکل می‌گیرد که مطمئنا تماشای آن می‌تواند اوقات خوشی را برای شما رقم بزند.

فیلم It’s a Wonderful Life – محصول سال ۱۹۴۶

فیلم It's a Wonderful Life – محصول سال ۱۹۴۶
فیلم Its a Wonderful Life محصول سال ۱۹۴۶

فیلم «چه زندگی شگفت‌انگیزی» اثری جذاب و تماشایی به شمار می‌رود که در آن، جیمز استوارت نقش مردی درمانده را بازی می‌کند که به دنبال خودکشی در شب کریسمس است. این یک استعاره یا جمله‌ای اغراق آمیز نیست چراکه جورج بیلی واقعاً می‌خواهد در شب کریسمس از روی پل بپرد و بمیرد. همان‌طور که از شخصیت اصلی درمانده و متمایل به خودکشی انتظار می‌رود، او در ابتدای فیلم رفتاری بسیار نامنظم دارد. او در کارش تسلیم وسوسه‌های سرمایه‌داری شده، با تلخی با فرزندانش رفتار می‌کند و شادی کریسمس را درون قلب خودش ندارد. اما وقتی کلارنس با بازی هنری تراورز از راه می‌رسد، برجستگی‌های زندگی‌اش را به او نشان می‌دهد.

در ادامه نیز داستانی عاشقانه از جورج و مری هچ با بازی دانا رید به نمایش گذاشته می‌شود. شهرت این اثر سینمایی بیشتر به‌خاطر این است که شاهکاری عاشقانه به شمار می‌رود و پر از لحظاتی نمادین و دلنشین است که مطمئنا توجه شما را به خودش جلب خواهد کرد. یکی از برجسته‌ترین جنبه‌های این اثر سینمایی نیز واقع‌گرایانه بودن آن است.

وقتی کلارنس از راه می‌رسد و جنبه‌های خوب زندگی را به جورج نشان می‌دهد و وقتی جورج تحول پیدا می‌کند و عاشق می‌شود، همچنان می‌توان درد، آشفتگی و ناامیدی را دید. این احساسات بلافاصله پس از عاشق شدن از بین نمی‌روند ولی با یک یار دوست‌داشتنی بهتر می‌توان با آن‌ها کنار آمد. به همین خاطر نیز فیلم «چه زندگی شگفت‌انگیزی» یک فیلم عاشقانه کریسمسی عالی است.

فیلم While You Were Sleeping – محصول سال ۱۹۹۵

فیلم While You Were Sleeping – محصول سال ۱۹۹۵
فیلم While You Were Sleeping محصول سال ۱۹۹۵

ساندرا بولاک در این اثر سینمایی نقش زنی را بازی می‌کند که در روز کریسمس جان مرد رؤیاهای خودش به نام پیتر با بازی پیتر گالاگر را نجات می‌دهد و همین نیز باعث می‌شود تا در وضعیت جالبی قرار بگیرد. یک اشتباه باعث می‌شود تا خانواده پیتر فکر کنند که این زن در واقع نامزد پیتر است و این در حالی است که پیتر در داخل بیمارستان در کما است.

اوضاع زمانی پیچیده‌تر می‌شود که او عاشق برادر پیتر به نام جک با بازی بیل پولمن می‌شود و این در حالی است که سعی دارد همچنان این دروغ را حفظ کند. با اینکه فیلم «در حالی که خواب بودی» ممکن است یک فیلم کریسمسی نباشد اما عاشقانه بین لوسی و جک به مخاطبان احساس گرمایی می‌بخشد که در عاشقانه‌ترین فیلم‌های کریسمسی به چشم می‌خورد.

فیلم The Preacher’s Wife – محصول سال ۱۹۹۶

فیلم The Preacher’s Wife – محصول سال ۱۹۹۶
فیلم The Preachers Wife محصول سال ۱۹۹۶

فیلم «همسر کشیش» با بازی کورتی بی ونس در نقش کشیش هنری بیگز است که با ایمان خودش دست و پنجه نرم می‌کند و این در حالی است که این موضوع روی خانواده‌اش نیز تأثیر می‌گذارد. وقتی او از خدا کمک می‌خواهد، دعای اجابت شده‌اش به شکل فرشته‌ای مهربان به نام دادلی با بازی دنزل واشنگتن از راه می‌رسد.

با اینکه دادلی به هنری کمک می‌کند تا مهم‌ترین چیزهای زندگی را درک کند اما این کار بدون رابطه جالبی میان دادلی و همسر هنری به نام جولیا با بازی ویتنی هیوستون اتفاق نمی‌افتد. در هر صورت، فیلم «همسر کشیش» یادآوری دلگرم و دلنشینی از عشق میان فصل کریسمس است.

فیلم Serendipity – محصول سال ۲۰۰۱

فیلم Serendipity – محصول سال ۲۰۰۱
فیلم Serendipity محصول سال ۲۰۰۱

فیلم کلاسیک کمدی و عاشقانه «سرندیپیتی» یک فیلم کریسمسی است که داستان جاناتان با بازی جان کوساک و سارا با بازی کیت بکینسیل را دنبال می‌کند که به هنگام خرید کریسمس پنج روز قبل از تعطیلات، ملاقاتی دلنشین و جادویی با یکدیگر دارند. آن‌ها شب بسیار خوبی را با هم سپری می‌کنند اما وقتی سارا می‌خواهد شماره تلفنش را به جاناتان بدهد، باد آن را می‌برد و به همین خاطر نیز او باور دارد که این سرنوشت است که آن‌ها قرار نیست با هم باشند. از همان ملاقات جادویی، شگفتی کریسمس بین آن دو باقی می‌ماند و آن‌ها سال‌های بعد در تلاش برای پیدا کردن یکدیگر هستند. چه به سرنوشت اعتقاد داشته باشید چه نداشته باشید، فیلم «سرندپیتی» از بهترین فیلم‌های کمدی عاشقانه کریسمسی است.

فیلم Love Actually – محصول سال ۲۰۰۳

فیلم Love Actually – محصول سال ۲۰۰۳
فیلم Love Actually محصول سال ۲۰۰۳

فیلم «در واقع عشق» اثری به کارگردانی و نویسندگی ریچارد کرتیس است که رابطه‌های مختلفی را برای ما به نمایش در می‌آورد. این اثر سینمایی داستان رابطه دردسرساز فردی با بازی کالین فرث را نشان می‌دهد که مملو از مسائل مربوط به موانع زبانی و پویایی قدرت است. در این اثر سینمایی، فردی با بازی اندرو لینکلن از طریق مجموعه‌ای از کاغذها عشق خودش را نسبت به زنی با بازی کایرا نایتلی نشان می‌دهد.

هر بخش از این اثر سینمایی می‌تواند دقیقاً به مرکز موضوع عمیق شود و به ما معادل گوش دادن به بهترین آهنگ‌های برتر آلبوم کریسمس را بدهد، آن هم بدون اینکه چیزی اضافه داشته باشد. حضور بازیگران برجسته و بااستعدادی همچون هیو گرنت، آلن ریکمن، اما تامپسون، جوآنا پیچ و تعداد دیگری مطمئنا می‌تواند تجربه تماشای این اثر سینمایی را بسیار دلنشین‌تر کند.

فیلم Elf – محصول سال ۲۰۰۳

فیلم Elf – محصول سال ۲۰۰۳
فیلم Elf محصول سال ۲۰۰۳

فیلم «الف» اثری کلاسیک و کریسمسی به شمار می‌رود که با بازی ویل فرل در نقش اصلی در سال ۲۰۰۳ میلادی به روی پرده سینماها آمد. جدای از شیطنت‌های کمدی مختلف و طنزهای جالب و بامزه‌ای که ویل فرل در این اثر به نمایش در می‌آورد، جنبه‌های جالب دیگری نیز در این اثر سینمایی به چشم می‌خورد.

در هر صورت باید به یاد داشت که در مرکز این اثر سینمایی دلگرم‌کننده، خنده‌دار و عاشقانه ساخته جان فاورو عشق قرار دارد، به‌خصوص بین بادی و جووی، الفی بدبین که زوئی دشانل نقش آن را به زیبایی هر چه تمام‌تر ایفا می‌کند. این دو که در ابتدا ملاقاتی خجالت‌آور با یکدیگر داشتند، در ادامه بیشتر جذب هم شدند و رابطه کریسمسی‌شان نزدیک‎‌تر شد. در پایان باید گفت که فیلم «الف» اثر کریسمسی شیرین و دلنشینی است که مطمئنا تماشای آن می‌تواند اوقات شاد و سرگرم‌کننده‌ای را برای شما رقم بزند.

فیلم The Family Stone – محصول سال ۲۰۰۵

فیلم The Family Stone – محصول سال ۲۰۰۵
فیلم The Family Stone محصول سال ۲۰۰۵

رفتن به خانه برای تعطیلات بدون درام خانوادگی وجود دارد و فیلم «خانواده استون» از جنبه‌های کلاسیک استفاده می‌کند تا بتواند با استفاده از کلیشه‌ها داستانی جذاب و دلنشین را برای مخاطبان به نمایش در بیاورد. در این اثر سینمایی، اورت با بازی درموت مولرونی تصمیم می‌گیرد تا مردیث با بازی سارا جسیکا پارکر را به ملاقات خانواده‌اش ببرد. نقش خانواده او را نیز کریگ تی نلسون، دایان کیتون و ریچل مک‌آدامز بازی می‌کنند. جدای از درامای خانوادگی، مسائل به شکل دیگری نیز پیچیده‌تر می‌شوند چراکه اورت احساساتی نسبت به جولی با بازی کلی دنز خواهر جوان‌تر مریدث پیدا می‌کند و مریدث نیز عاشق برادر اورت به نام بن با بازی لوک ویلسون می‌شود.

فیلم Just Friends – محصول سال ۲۰۰۵

فیلم Just Friends – محصول سال ۲۰۰۵
فیلم Just Friends محصول سال ۲۰۰۵

قبل از اینکه رایان رینولدز به سراغ ایفای نقش ددپول برود، او در کنار ایمی اسمارت در فیلم عاشقانه و کمدی کریسمسی «دوست‌‎های معمولی» نقش‌آفرینی کرد. این اثر سینمایی داستان کریس با بازی رایان رینولدز را روایت می‌کند که به طور غیرمنتظره برای تعطیلات به خانه‌اش می‌آید و با بهترین دوست دبیرستانش و کراشش ملاقات می‌کند. با اینکه کریس اکنون با ستاره پاپی با بازی آنا فاریس در ارتباط است اما متوجه می‌شود که او همیشه عاشق بهترین دوستش بوده و حالا باید همه چیز را به خطر بیندازد تا بتواند به دختر رؤیاهایش برسد.

فیلم Last Holiday – محصول سال ۲۰۰۶

فیلم Last Holiday – محصول سال ۲۰۰۶
فیلم Last Holiday محصول سال ۲۰۰۶

کوئین لطیفه نقش‌آفرینی کریسمسی خودش را در فیلم «آخرین تعطیلات» به نمایش گذاشته بود. وقتی جورجیا برد متوجه می‌شود که دچار بیماری مرگباری شده است، تصمیم می‌گیرد تا از زمان باقیمانده عمر خودش برای فروش دارایی‌هایش استفاده کند و در هتلی مجلل در جمهوری چک زندگی کند.

زمانی که جورجیا در آنجا است، مهمانان هتل را خیره خودش می‌کند، محبوب کارکنان می‌شود و در این مسیر نیز زندگی‌های مختلفی را متحول می‌کند. با اینکه او چشم یک سناتور با بازی جیانکارلو اسپوزیتو را به خودش جلب کرده اما قلب او متعلق به همکارش با بازی ال ال کول جی است. فیلم «آخرین تعطیلات» از آن دسته آثاری است که به شما می‌گوید تا در لحظه زندگی کنید و در طول این مسیر نیز عاشق شوید.

فیلم The Holiday – محصول سال ۲۰۰۶

فیلم The Holiday – محصول سال ۲۰۰۶
فیلم The Holiday محصول سال ۲۰۰۶

کامرون دیاز، جود لا، کیت وینسلت و جک بلک از جمله بازیگرانی هستند که در این اثر کمدی و عاشقانه ساخته نانسی مایرز نقش‌آفرینی می‌کنند. این فیلم داستان دو زن را روایت می‌کند که یکی در آمریکا و یکی در انگلیس است و هر دو دچار شکست عشقی شدند. از همین رو آن‌ها تصمیم می‌گیرند تا در یک برنامه تغییر خانه شرکت کنند و به هنگام تعطیلات کریسمس خانه خودشان را با هم عوض کنند. فیلم «تعطیلات» اثری عاشقانه و دلنشین است که مطمئنا تماشای آن در فصل کریسمس می‌تواند بسیار جذاب باشد.

فیلم Four Christmases – محصول سال ۲۰۰۸

فیلم Four Christmases – محصول سال ۲۰۰۸
فیلم Four Christmases محصول سال ۲۰۰۸

در این فیلم کمدی و عاشقانه مدرن ولی در عین حال ماندگار، وینس وان و ریس ویترسپون نقش‌های اصلی را به تصویر می‌کشند. این دو نقش زوجی را بازی می‌کنند که پس از اینکه پروازشان به فیجی کنسل می‌شود، تصمیم می‌گیرند تا به ملاقات والدینشان بروند. در طول مسیر نیز متوجه جزئیات بیشتری از یکدیگر می‌شوند و حالا می‌خواهند تا رابطه خودشان را بهتر کنند. با اینکه کمدی این اثر سینمایی بسیار زیاد و دلنشین است اما جذبه بین دو بازیگر آن است که باعث شده تا این فیلم یک اثر کریسمسی جذاب باشد.

فیلم The Spirit of Christmas – محصول سال ۲۰۱۵

فیلم The Spirit of Christmas – محصول سال ۲۰۱۵
فیلم The Spirit of Christmas محصول سال ۲۰۱۵

فیلم «روح کریسمس» اثری است که جنبه‌های عاشقانه و کریسمسی را با مسائل فراطبیعی ترکیب می‌کند. این اثر سینمایی داستان وکیلی با بازی جن لیلیلی را روایت می‌کند که با روح خوش‌تیپی با بازی توماس بیودوین آشنا می‌شود و حالا نیز خودش را در شرایط عجیب و غیر عادی‌ای می‌یابد. با اینکه ممکن است این اثر سینمایی داستانی غیر قابل باور داشته باشد اما چیزی که باعث شده تا این فیلم متمایز باشد، ترکیب و جذبه میان دو بازیگر اصلی آن و همچنین راز و رمز پیرامون این روح است.

فیلم Happiest Season – محصول سال ۲۰۲۰

فیلم Happiest Season – محصول سال ۲۰۲۰
فیلم Happiest Season محصول سال ۲۰۲۰

فیلم «شادترین فصل» از آن دسته فیلم‌های عاشقانه و کریسمسی است که رویکردی متفاوت را در پیش گرفته و داستان خودش را حول محور زوج متفاوتی قرار داده است. این اثر سینمایی داستان هارپر با بازی مک‌کنزی دیویس و ابی با بازی کریستین استوارت را دنبال می‌کند که تصمیم می‌گیرند به ملاقات خانواده هارپر بروند و این در حالی است که هارپر به خانواده‌اش هیچ چیزی درباره گرایشش نگفته است. این اثر سینمایی فیلمی جذاب و دلنشین با حضور بازیگران بااستعدادی است که می‌تواند اوقات خوشی را برای شما رقم بزند.


در این مطلب به معرفی بهترین و عاشقانه‌ترین فیلم‌های کریسمسی تاریخ سینما پرداختیم. نظر شما درباره این آثار چیست؟

منبع: collider

source

توسط funkhabari