اطلاعات جدید فاش شده نشان می‌دهد که سری پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر هوش مصنوعی شرکت Nvidia که با اسم رمز Rubin شناخته می‌شود، در سال ۲۰۲۵ عرضه خواهند شد.

اخیراً نمودار نقشه راه Nvidia به بیرون درز کرده و نشان می‌دهد که کارت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی این شرکت با اسم رمز Rubin شناخته می‌شود که برگرفته از یک ستاره شناس مشهور به نام Vera Rubin است.

از نقشه راه و نمودار سازمانی انویدیا مشهود است که X100 پردازنده پرچمدار معماری Rubin در سال ۲۰۲۵ خواهد بود. این موضوع قبلاً در یک لیک فاش شده بود. X100 نشان دهنده نامی برای GPU‍‌هایی است که هنوز معرفی نشده‌اند. از آنجایی که X به جای حرفی که معمولاً با معماری مرتبط است نشان داده می‌شود، این نام نهایی خود GPU نخواهد بود.

بر اساس اطلاعات فاش شده، پردازنده X100 تبدیل به R100 خواهد شد. به همین ترتیب، GX200 باید GR200 برای نوع Arm on Grace Superchip و GR200NVL برای نسخه متمرکز بر آموزش LLM و استنتاج نامیده شود. نقشه راه نشان می‌دهد که R100 مرتبط به هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۵ وارد بازار خواهد شد. با این حال، باید دید که آیا معماری Rubin بخشی از کارت گرافیک گیمینگ مصرف کننده Nvidia خواهد بود یا خیر.

به گفته افشاگران موثق، برنامه‌های مربوط به کارت‌های گرافیک گیمینگ هنوز مشخص نشده است. گزارش‌های قبلی حاکی از آن بود که Nvidia نسل جدیدی از کارت‌های گیمینگ را در سال جاری عرضه نخواهد کرد، بنابراین بسیاری از برنامه‌ها هنوز در معرض تغییر هستند. با توجه به این نقشه راه، انویدیا ممکن است معماری Rubin را با کارت‌های گرافیک گیمینگ خود در همان سال دنبال کند، اما هنوز اطلاعات بیشتری در این خصوص منتشر نشده است.


نظر شما در این باره چیست؟

source

توسط funkhabari