دنیای مانگا با گسترش محبوبیت انیمه از جایگاه ویژه‌ای در نزد خوانندگان بهره برده که میزبان حضور نویسندگان خلاق و تاریخ‌سازی بوده است.

دنیای مانگا و مانگانویسی به لطف ایده‌های خلاقانه و منحصر به فرد در طی دهه‌های گذشته به طرز چشمگیری گسترش پیدا کرده و نویسندگان مشهور و تاثیرگذاری پا به میدان گذاشته‌اند که نه تنها این مدیوم را دستخوش تغییر و تحول قرار داده، بلکه زمینه‌ساز خلق انیمه‌های پرطرفداری نیز در سطح جهان شده‌اند که هر ساله میلیون‌ها بیننده را به خود اختصاص داده است.

البته که متاسفانه شهرت و محبوبیت مانگاکا (نویسنده و یا تصویرگر مانگا) زمانی افزایش پیدا می‌کند که آثار او مورد اقتباس انیمه‌ای قرار گرفته و به همین سبب نیز بسیاری از بزرگان این مدیوم به دلیل آن که داستان‌هایشان هنوز وارد دنیای انیمه نشده است، آن‌طور که می‌بایست شناخته نشده و شهرتی بین‌المللی پیدا نکرده‌اند.

با این حال جایگاه و ارزش یک مانگا هیچ وابستگی به مورد اقتباس قرار گرفتن و یا نگرفتن توسط مدیوم انیمه نخواهد داشت؛ زیرا خوانندگان این مدیوم بالاخره دیر یا زود با چنین آثار ارزشمندی آشنا شده و غرق در دنیاهای فانتزی عجیب و غریب‌شان می‌شوند.

حال در مقاله امروز به سراغ برخی از مشهورترین و تاثیرگذارترین مانگاکاهای تاریخ رفته‌ایم که برخی از آثار آن‌ها حتی مدیوم انیمه را نیز تمام و کمال دگرگون کرده است. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تاتسوکی فوجیموتو

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

تاتسوکی فوجیموتو تازه‌ترین مانگاکایی به شمار می‌رود که ثابت کرده می‌تواند در چنین مقاله و لیستی جای بگیرد.

خالق مانگای Chainsaw Man که انیمه آن در سال ۲۰۲۲ میلادی توسط استودیو ماپا به پخش درآمد و عملاً به عنوان یک رویداد پرسر و صدا به شمار می‌رفت که با وجود تمامی کاستی‌ها اما هر بیننده‌ای را به وجد آورده است. در کنار اثر نام برده شده، تاتسوکی فوجیموتو مانگاهای ارزشمند دیگری نظیر Fire Punch و Goodbye, Eri را نیز به ارمغان آورده که با توجه به دیدگاهش نسبت به ژانر شونن، قطعاً در سال‌های آینده بیش از پیش به شهرت خواهد رسید تا حدی که چه بسا بتواند ژانر نام برده شده را مورد تغییر و تحول قرار دهد.

هاجیمه ایسایاما

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

چه مخاطب دنیای انیمه باشید و چه نباشید، حداقل برای یک بار هم که شده نام Attack On Titan به گوشتان خورده است.

حماسه‌ای تکرار نشدنی و منحصر به فرد در دنیای انیمه که به لطف مانگاکایی خلاق به نام هاجیمه ایسایاما برای ما به ارمغان آورده شده است. یکی از بهترین نویسندگان ژانر شونن که به سبب پیچش‌های داستانی دیوانه‌وارش حسابی به شهرت رسیده است. نویسنده‌ای که شاید نسبت به باقی افراد این مقاله کم‌کار شناخته شود ولی شاید جالب باشد تا بدانید که مانگای Attack On Titan فروشی بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه را به ثبت رسانده و اقتباسی حماسی و جذاب را دریافت کرده است؛ موفقیتی چشمگیر که خوانندگان دنیای مانگا را بیش از پیش برای دریافت پروژه جدید هاجیمه ایسایاما در انتظار گذاشته است.

 گو ناگایی

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

شاید که گو ناگایی آن محبوبیتی که می‌بایست را دریافت نکرده اما مانگاکایی به شمار می‌رود که تاثیر قابل توجهی بر برخی از ژانرهای اصلی داشته است.

در حالی که مشهورترین اثر وی حماسه تیره و تاریک Devilman به شمار می‌رود که داستان و وقایع آن هر مخاطبی را در بهت و حیرت فرو خواهد برد اما او مانگاهای ارزشمند دیگری نظیر Mazinger Z و Cutie Honey را نیز به ارمغان آورده است که در عین جذابیت، دنیاسازی منحصر به فردی را شامل می‌شوند که قطعاً تجربه متفاوتی را برای هر خواننده‌ای رقم خواهند زد. آثار گو ناگایی بر روی کاغذ شاید که قدیمی و کهنه به نظر برسند اما زمانی که وارد دنیای هر یک از آن‌ها شوید، کیفیت دیوانه‌وار آن‌ها می‌تواند تجربیات ناب و تکرار نشدنی را برای شما به ارمغان بیاورد.

ماکوتو یوکیمورا

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

ماکوتو یوکیمورا را می‌توان خالق ۲ شاهکار فراموش نشدنی دنیای مانگا به شمار آورد که یکی از آن‌ها با یکی از بهترین اقتباس‌های مدیوم انیمه روبرو شده است.

از Planetes گرفته که آینده‌ای نه چندان دوری از بشریت را به تصویر کشیده که مطالعه آن می‌تواند ذهن شما را به چالش بکشد تا حماسه هیجان‌انگیز Vinland Saga که تاکنون ۲ فصل جذاب و تماشایی از آن برای مخاطبین دنیای انیمه به ارمغان آورده شده است. اثری حول محور تاریخ سرزمین وایکینگ‌ها که جنبه متفاوتی از این مردمین را به تصویر کشیده و شخصیت پردازی و صحنه‌های اکشن آن حسابی مخاطبین را شگفت‌زده کرده است. با قاطعیت می‌توان گفت که تورفین و ماجراجویی وی به عنوان یکی از بهترین شخصیت‌پردازی‌های تمام دوران محسوب می‌شود که به لطف خلاقیت ماکوتو یوکیمورا میسر شده است.

ماساشی کیشیموتو

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

در وصف بزرگی نامی همچون ماساشی کیشیموتو باید گفت که خالق یکی از ۳ انیمه بزرگ تمام تاریخ به شمار می‌رود که منبع الهام بسیاری از آثار مشهور پس از خود بوده است.

مانگا Naruto با مجموع فروش بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه نه تنها مدیوم خود را متحول کرد، بلکه با وارد شدن به دنیای انیمه نیز شگفتی‌ساز ظاهر شد و مجموعه‌ای طولانی و خاطره‌انگیز را به ارمغان آورد که آثار مختلفی با الهام از آن ساخته و پخش شده‌اند. ماساشی کیشیموتو پس از مدتی کناره‌گیری بازگشته تا نویسندگی دنباله ناروتو یعنی Boruto را بر عهده داشته باشد تا بلکه فرنچایز عظیم خود را از کلیشه‌ای که سال‌های اخیر به آن گرفته شده، نجات دهد.

هیروهیکو آراکی

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

هیروهیکو آراکی با خلق فرنچایز JoJo’s Bizarre Adventure دنیای به شدت عجیب و غریبی را پدید آورده که پتانسیل‌های آن با وجود گذشت چندین دهه هنوز قدرتمندتر از همیشه می‌تواند ادامه داشته باشد.

برخی از المان‌های پیاده شده در این فرنچایز به حدی نوآورانه و منحصر به فرد بوده که عملاً انقلابی را در ژانر شونن رقم زده است تا حدی که آثاری نظیر Hunter x Hunter و حتی Jujutsu Kaisen نیز از آن الهام گرفته‌اند. نکته حائز اهمیت درباره قدرت نویسندگی هیروهیکو آراکی به سازش‌ پذیری وی در طول سالیان گذشته مربوط می‌شود که سبب گشته تا داستان‌های JoJo’s Bizarre Adventure پس از گذشت این همه سال هنوز هم به مانند روز اول طراوت و جذابیت خود را حفظ کرده باشد.

جونجی ایتو

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

اساساً خلق داستان‌های ترسناک و آزار دهنده به عنوان کاری سخت و چالش‌برانگیز در مدیوم مانگا به شمار می‌رود.

به همین سبب نیز زمانی که نویسنده‌ای بتواند در چنین مدیومی مخاطبین خود را به ترس و وحشت وا دارد، کاری بس استادانه انجام داده که تنها از نامی همچون جونجی ایتو چنین کاری برمی‌آید. خالق برخی از ترسناک‌ترین مانگاهای تمام دوران همچون Tomie و Gyo که نقطه اوج نویسندگی وی را می‌توان در اثری تحت عنوان Uzumaki مشاهده کرد که از ترس‌های درونی خود شخص جونجی ایتو الهام گرفته است؛ ترس از مرگ، حشرات و جنگ که منجر به خلق یک شاهکار به تمام معنا شده تا حدی که به پاس زحماتش برنده جایزه آیزنر شده است؛ جایزه‌ای که از آن به عنوان اسکار مدیوم مانگا و کتاب‌های کمیک یاد می‌شود.

یوشیهیرو توگاشی

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

حرفه نویسندگی یوشیهیرو توگاشی مملو از دستاوردهای ارزشمند و در عین حال تراژدی‌های غم‌انگیز بوده است.

نخستین مانگای خلق شده توسط او به نام YuYu Hakusho موفقیتی تمام عیار در ژانر شونن بود که یکی از بهترین آرک‌های داستانی مسابقه‌محور تمام دوران را به تصویر کشیده است. اثری که متاسفانه به سبب بیماری‌اش مجبور شد تا آن را زودتر از آن‌چه که می‌بایست، به اتمام برساند. در ادامه زمانی که نوبت به Hunter x Hunter رسید ما با یک شاهکار به تمام معنا طرف شدیم که باز هم به سبب بیماری و مشکلات جسمانی یوشیهیرو توگاشی با وقفه‌های متعددی همراه شد. تراژدی‌های پشت سر هم و دردناکی که البته مانعی برای وی ایجاد نکرد و با تمام مشکلات اما در نهایت از وی به عنوان یکی از بهترین مانگاکاهای تاریخ یاد شده است.

آکیرا توریاما

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

با قاطعیت باید گفت که بدون حضور آکیرا توریاما در دنیای نویسندگی مانگا، این مدیوم و به طبع صنعت انیمه از جایگاه امروز برخوردار نمی‌شد.

خالق مجموعه داستانی جذاب و پرطرفدار Dragon Ball که منبع الهام بسیاری از مانگاهای پرطرفدار تمام دوران بوده و از آن به عنوان یکی از مشهورترین فرنچایزهای تاریخ سرگرمی یاد می‌شود که مسبب خلق ده‌ها انیمه، فیلم، بازی ویدیویی و انواع و اقسام محصولات شده است. چنین دنیای خلق شده‌ توسط آکیرا توریاما به حدی انقلابی ظاهر شده که عملاً آثار دیگر او همچون Dr. Slump و Dragon Quest را به حاشیه رانده است.

ائیچیرو اودا

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

ائیچیرو اودا جزو آن دسته از نویسندگانی به شمار می‌رود که تنها و تنها با خلق یک مانگا به شهرت رسیده که همان هم همچنان ادامه داشته و فاصله قابل توجهی تا پایان دارد.

خالق مانگا One Piece با بیش از ۱۱۰۰ فصل که از آن به عنوان یکی از منحصر به فردترین مانگاهای تمام تاریخ یاد شده و از قضا صاحب طولانی‌ترین انیمه ساخته شده تا به امروز نیز می‌باشد که برای بیش از ۲ دهه مخاطبین خود را به اشکال گوناگون سرگرم کرده است. قطعاً پایان‌بندی داستان One Piece با چنین حجم گسترده‌ای از مخاطبین و انتظارات دیوانه‌وارشان می‌تواند برای ائیچیرو اودا یک کابوس به تمام معنا بوده باشد؛ با این حال میراثی که او تاکنون از خود بر جای گذاشته، به حدی ارزشمند جلوه کرده که تا ابد در یادها باقی خواهد ماند.

کنتارو میورا

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

زمانی که بحث دنیای تیره و تاریک، بی‌رحمانه و شدیداً آزار دهنده به میان می‌آید، کمتر عنوانی می‌تواند حتی به گرد پای Berserk نزدیک شود.

اثری که توسط کنتارو میورا فقید نخستین‌بار در دهه ۱۹۸۰ میلادی به ارمغان آورده شد و به عنوان اثری بزرگسالانه، با فروش بیش از ۵۰ میلیون نسخه، یکی از محبوب‌ترین آثار تمام دوران به شمار می‌رود که با وجود پتانسیل‌های شگفت‌انگیزش اما پس از مرگ شوکه‌کننده کنتارو میورا به حاشیه رانده شد و نویسنده جدید یعنی کوجی موری در بهره‌گیری از پتانسیل‌های آن ناامید کننده ظاهر شده است. کنتارو میورا با خلق تنها یک مانگا آن هم Berserk نام خود را تا ابد در یاد تمامی خوانندگان این مدیوم و طرفداران دنیای انیمه حک کرده است.

تاکه‌هیکو اینوئه

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

از تاکه‌هیکو اینوئه به عنوان یک هنرمند تمام عیار در دنیای مانگا یاد می‌شود که حد و مرزی برای کارهای خود نمی‌شناسد.

از Slam Dunk گرفته که به عنوان یکی از بهترین و پرفروش‌ترین آثار ورزشی تاریخ مدیوم مانگا از آن یاد شده تا شاهکاری تکرار نشدنی به نام Vagabond که از آن به عنوان غول ژانر شونن یاد می‌شود. تاکه‌هیکو اینوئه تبحر عجیب و در عین حال ستودنی در خلق داستان‌های درگیر کننده با برخورداری از المان‌های هنری دارد که نمونه بارز آن را می‌توان در مانگا Vagabond مشاهده کرد. تنها کافیست تا به مطالعه یکی از آثارش روی آورده تا مجذوب دیدگاه منحصر به فرد و در عین حال ستودنی وی بشوید.

نائوکی اوراساوا

معرفی مشهورترین نویسندگان تاریخ مدیوم مانگا - گیمفا

نائوکی اوراساوا مردی با استعداد‌های خارق‌العاده در زمینه‌هایی نظیر نویسندگی، تصویرگری و موسیقی می‌باشد که اساساً می‌تواند تعریفی بر مفهوم کلمه “هنر” بوده باشد.

از مجموعه‌های خلق شده توسط وی می‌توان به آثاری نظیر ۲۰th Century Boys، Monster و Pluto اشاره کرد که هر یک شاهکاری در ژانر خود محسوب می‌شود تا جایی که کارگردان فیلم تحسین شده Parasite یعنی بونگ جون-هو او را به عنوان بزرگترین داستان‌نویس عصر حال حاضر خطاب کرده است. نائوکی اوراساوا پیشگام داستان‌نویسی مدیوم مانگا به شمار می‌رود که خلاقیت و جسارتش در خلق دنیاهای منحصر به فرد و روان‌شناختی سبب شده تا نه تنها انیمه‌های اقتباسی ارزشمندی را در طی سال‌های گذشته شاهد باشیم، بلکه به صورت کلی تاثیر قابل توجهی در جایگاه و محبوبیت مدیوم مانگا در بین مخاطبین امروزی نیز داشته است.


مانگاکای مورد علاقه شما از بین افراد نام برده شده به چه کسی تعلق می‌گیرد؟ آیا نویسنده دیگری را سراغ دارید که آثاری تاثیرگذار و انقلابی را در مدیوم مانگا خلق کرده باشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: اسکرین‌رنت

source

توسط funkhabari