یکی از زیباترین و درگیر کننده‌ترین سریال‌های کوتاه تمام دوران را می‌توان به ۱۱.۲۲.۶۳ نسبت داد که روایتی منحصر به فرد حول محور سفر در زمان ارائه کرده است.

یکی از جذاب‌ترین و پرکاربردترین ایده‌های ژانر علمی تخیلی در سینما و تلویزیون به سفر در زمان مربوط می‌شود که اساساً یکی از آرزوهای دیرینه بشر بوده و به همین سبب نیز آثار مختلفی حول محور آن ساخته و پخش شده که هر بیننده‌ای را به وجد آورده است. این که بتوانید به گذشته سفر کرده و اشتباهات خود را جبران کرده و یا وقایع تاریخی را به گونه دلخواهتان تغییر دهید، ایده‌ای رویاویی به نظر می‌رسد که امکان ندارد کسی آن را دوست نداشته باشد و یا حتی برای یک بار هم که شده به آن فکر نکرده باشد.

استیون کینگ مرد اسطوره‌های داستان‌های علمی تخیلی و ترسناک، رمان‌های مختلفی را در طول دهه‌های گذشته به نگارش در آورده که بسیاری از آن‌ها اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی دریافت کرده‌اند. با این حال یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین اقتباس‌ها از رمان‌های وی به سریال کوتاه ۱۱.۲۲.۶۳ محصول سرویس استریم هولو مربوط می‌شود که از ایده سفر در زمان برای روایت داستانی غیرقابل پیش بینی و دیوانه‌وار بهره برده که هر مخاطبی را شیفته خود خواهد کرد. اثری که به مانند یک جواهر ارزشمند و نایاب در دنیای امروز می‌تواند دوست داران آثار علمی تخیلی و مفهوم سفر در زمان را حسابی شیفته خود کرده و تجربه‌ای به یاد ماندنی را برایشان به ارمغان بیاورد. به همین سبب نیز در معرفی سریال این هفته به سراغش رفته تا نگاهی به کلیت داستان داشته باشیم.

معرفی سریال کوتاه ۱۱.۲۲.۶۳ | تاوان در افتادن با زمان - گیمفا
  • نام سریال: ۱۱.۲۲.۶۳
  • ژانر: علمی تخیلی، دلهره‌آور و معمایی
  • سال ساخت: ۲۰۱۵
  • سازنده: بریجیت کارپنتر
  • بازیگران: جیمز فرانکو، سارا گدون، جاش دوهامل، کریس کوپر، چری جونز و لوسی فرای

قاعدتاً نخستین سوالی که با مطالعه مطلب این هفته به سراغ شما خواهد آمد، در این است که عنوان سریال کوتاه ۱۱.۲۲.۶۳ به چه معناست؟ اگر شناختی با تاریخ ندارید، باید به شما بگوییم که با یکی از مهمترین روزهای تاریخ بشر طرف هستیم که مردم ایالات متحده آمریکا آن را یکی از شوم‌ترین و وحشتناک‌ترین روزهای تاریخ کشورشان در نظر گرفته‌اند که رئیس جمهور محبوب و ارزشمندی به نام جان اف. کندی مورد ترور قرار گرفت و کشته شد. رئیس جمهوری که آمده بود تا شرایط سیاسی و اجتماعی کشورش را دگرگون کرده و مشکلات بسیاری را سر و سامان دهد.

جان اف. کندی به عنوان نماینده حزب دموکرات‌ها در دوران جنگ سرد ریاست جمهور ایالات متحده آمریکا را بر عهده گرفت تا کشورش را از دورانی تیره و تاریک به سمت امنیت و آرامش سوق دهد. مسئله‌ای که باب میل برخی از افراد نبود و در تاریخ ۲۲ نوامبر سال ۱۹۶۳ میلادی ترور شد و از دنیا رفت تا یکی از پررمز و رازترین پرونده‌های سیاسی و جنایی کشورش را رقم بزند که تا به امروز همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار داشته و سریال کوتاه ۱۱.۲۲.۶۳ به لطف ایده سفر در زمان به سراغ این واقعه رفته تا یکی از هیجان انگیزترین داستان‌های علمی تخیلی را به ارمغان بیاورد. اثری که به معنای واقعی کلمه تاوان در افتادن با زمان را به معرض نمایش گذاشته است.

معرفی سریال کوتاه ۱۱.۲۲.۶۳ | تاوان در افتادن با زمان - گیمفا

هشدار اسپویل

در این مجموعه تلویزیونی کوتاه با معلم زبان انگلیسی منزوی به نام جیک اپینگ اشنا می‌شویم که زندگی شخصی‌اش در شرف فروپاشی بوده و به تازگی از همسر خود جدا شده است. مردی که اگرچه سعی دارد تا ظاهر خود را حفظ نماید اما از کمبودهای عاطفی شدیدی رنج برده و با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند و برای رهایی این عذاب، به سراغ علاقه‌اش یعنی نویسندگی رفته و شب‌های خود را با علاقه مندان به این حوزه سپری کرده و در مدرسه کلاس‌ داوطلبانه‌ای را تشکیل داده است.

تنها دوست او مردی به نام ال تمپلتون بوده که مدیریت و رسیدگی به یک رستوران کوچک را بر عهده دارد. مردی که در یکی از روزها وارد اتاق پشت رستورانش شده و ۲ دقیقه بعد با ظاهری آشفته و مریض بیرون آمده گویی که به شکلی ناگهانی چندین سال عمر کرده و به سرطان دچار شده است. او که فرصت کمی برای زندگی پیش روی خود می‌بیند، چاره‌ای جز برملا کردن حقیقت برای دوستش نداشته و فاش می‌کند که کمد اتاق پشت رستوران دروازه‌ای به گذشته بوده که به واسطه آن می‌توان به سال ۱۹۶۰ سفر کرد؛ گذشته‌ای که می‌توان از آن بهره گرفت تا جان اف. کندی را از مرگی حتمی نجات داد و آینده کشور ایالات متحده آمریکا را دگرگون کرد. حقیقتی که جیک را حسابی شوکه کرده و نه تنها قبول این مسئولیت او را تا مرز جنون آشفته کرده، بلکه پذیرش آن و در افتادن با زمان نیز حسابی دچار ترس و وحشتش کرده است.

معرفی سریال کوتاه ۱۱.۲۲.۶۳ | تاوان در افتادن با زمان - گیمفا

با این حال شرایط جسمانی بدخیم اَل تمپلتون و همچنین نبود هیچ دلخوشی در عصر حاضر، جیک را مجاب می‌کند تا نقشه‌ها و برنامه ریزی‌های از پیش تعیین شده دوستش که برای سال‌های متوالی در گذشته زندگی کرده را گوش داده و مسئولیت او را بر گردن گرفته تا تاریخ کشورش را یکبار برای همیشه متحول نماید. به همین سبب نیز قدم در کمد گذاشته و به سال ۱۹۶۰ منتقل می‌شود؛ دورانی کلاسیک از آمریکا که جان اف. کندی مشغول تدارک شرایط بوده تا به عنوان یکی از نامزدین ریاست جمهوری، قدم در راه غیرقابل بازگشتی بگذارد که چیزی جز نابودی و مرگ برایش به همراه نخواهد داشت.

علی‌رغم این که قدم گذاشتن در گذشته‌ای که از تک تک جزئیات آن اطلاع دارید، بر روی کاغذ می‌تواند ایده‌ای جذاب و سرگرم‌کننده برای جیک باشد اما دوستش به او هشدار می‌دهد که در افتادن با زمان، عواقب خطرناک و دیوانه‌وار داشته و او می‌بایست برای تک تک روزها و قدم‌هایش با مراقبت و حساسیت شدید برنامه ریزی نماید. هشداری که جیک خواسته یا ناخواسته چاره‌ای جز نادیده گرفتن آن نداشته و نه تنها برای نجات جان جان اف. کندی مجبور می‌شود تا با تهدیدات ماورایی و عجیب و غریبی دست و پنجه نرم کند، بلکه کمبود عاطفی وی منجر به ایجاد وقایع درام غیرمنتظره می‌شود که او آمادگی برای آن نداشته و به همین سبب نیز سفر در زمان تبدیل به جهنم وحشتناکی می‌شود که حتی نجات جان خودش نیز به امری غیرممکن تبدیل خواهد شد.

پایان اسپویل

معرفی سریال کوتاه ۱۱.۲۲.۶۳ | تاوان در افتادن با زمان - گیمفا

برگ برنده اقتباس تلویزیونی از رمان استیون کینگ به حضور جیمز فرانکو در قامت شخصیت اصلی مربوط می‌شود؛ بازیگری که به طرز تاسف‌بار و ناعادلانه‌ای آنطور که می‌بایست توسط هالیوود تحویل گرفته نشده است. او ایفای نقش مرد دردمندی را بر عهده دارد که در احترام به آخرین خواسته دوست در شرف مرگش، در زمان سفر کرده و به گذشته رفته تا بلکه بتواند یکی از وحشتناک‌ترین رویدادهای تاریخ کشورش را دستخوش تغییر قرار داده و با پیدا کردن زودهنگام عاملین ترور، از مرگ جان اف. کندی جلوگیری نماید. هدفی به ظاهر ساده که در عمل با موانع بسیاری روبرو شده و گویی که “گذشته و زمان” به مانند یک هویت مرموز در پشت پرده، سعی دارد تا قهرمان داستان را به چالش کشیده و او را از رسیدن به هدفش باز دارد.

به صورت کلی باید گفت ۱۱.۲۲.۶۳ یکی از زیباترین و درگیر کننده‌ترین سریال‌های کوتاه تمام دوران به شمار می‌رود که از کیفیت داستان بسیار ستودنی و جذاب بهره برده و تک تک دقایق ۸ قسمت آن می‌تواند شما را بر روی صندلی میخکوب نماید. اثری که خود را تنها به ژانر علمی تخیلی محدود نکرده و قسمت به قسمت گسترش پیدا کرده و حتی به لحاظ درام نیز سکانس‌هایی تاثیرگذار، تلخ و به یاد ماندنی را پدید می‌آورد که می‌تواند احساسات شما را جریحه‌دار نماید.

منبع: گیمفا

source

توسط funkhabari